502[37] C 28
Cornell, Joseph: Sharing the Joy of Nature. Nature Activities for All Ages
Élvezzük együtt a természetet. Tevékenységek minden korosztály számára

Newada City, CA :Dawn Publications, 1989. - 164 p., ill.
ISBN 0-916124-52-5

KIKNEK SZÓL
Pedagógusoknak, szülőknek, természetszerető felnőtteknek

TARTALOM
Sok évvel ezelőtt egy munkája kapcsán Cornell a Grand Canyonban járt. Pihenésképp néhány órára elvonult a környék legszebb részére, ahol turisták ezrei fordultak meg. Cornell meglepetésére a legtöbbjük nem időzött néhány másodpercnél tovább a kanyonnál, miután elkattintotta fényképezőgépét, beszélgetett barátaival és visszaült autójába. Ottlétekor 150 látogatót számolt meg, akik közül csak hárman szántak fél percnél több időt a Föld egyik legfenségesebb természeti látványának megszemlélésére. Arra a következtetésre jutott, hogy bár egészen biztosan minden látogatót őszintén lenyűgözött a látvány, mégis hiányoznak belőlük azok a készségek, amik a természet szépségének és fenségének átéléséhez szükségesek. Könyvei pontosan ezeket a készségeket ébresztik, fejlesztik, csiszolják, élesítik gyerekekben és felnőttekben, mélyen megérintve bennük a létező, akár legparányibb megőrzött érzékenységet.

J. Cornell tíz évvel a "Sharing Nature with Children" megjelenése után írta ezt a könyvét. Bár szerkezetében és tartalmában teljesen hasonló, mégsem ismétlése, inkább folytatása és társa az előzőnek, s az eltelt időben kifejlesztett tevékenységeket tartalmazza.

Cornell most is hangsúlyozza, hogy a tényadatok megtanítása csak másodlagos, kiegészítő jellegű a természeti nevelésben. Tanítási filozófiája, a folyamaton keresztüli megközelítés azt igényli, hogy a játékok, tevékenységek jól tervezetten, egymásra épülve és egymást erősítve kövessék egymást, hogy a természetjárás valóban emlékezetes élménnyé váljon. Ebből következik, hogy bár a könyv végén az egyes foglalkozásokat alkalmazási céljaik szerint gyűjtötték ki, mégis hatékonyabb, ha azokkal nem ötletszerűen, hanem egy átgondolt rendszerben és folyamatban találkoznak a gyerekek.

A játékok és a foglalkozásokat jól áttekinthető tábla foglalja össze a következők szerint: a tevékenység szintje (a lelkesedés felébresztése, a figyelem összpontosítása, közvetlen tapasztalatszerzés, élmények megosztása ), azok az elvek, amelyekre a játék tanít, mikor és hol lehet játszani, a résztvevők száma, a legalkalmasabb életkor és a speciális anyagszükséglet.

IDŐIGÉNY
Változó, a játékok természetéből fakadóan lehetőleg minél több.

ESZKÖZIGÉNY
Minimális, (pl. kártya, papír, ceruza, állatképek, madzag, biztosítótű, magnó és kazetta, esetleg jelmezek, hangszer).

FEJEZETEK
Találd ki milyen állat! (kártyajáték); Természeti folyamatok; Építs egy fát!; Természet-bingó; Keríts egy lakóhelyet!; Ismerkedés; Hangtérkép; Csapás a vadonban; Mezítlábas séta; Állatok, állatok!; Rejtélyes állatok; A tudás ösvénye; Irányított imagináció; Fa imagináció; Fényképezős játék; Élő történelem; Természet-meditáció; Levélírás; A levegő madarai.

MAGYAR NYERSFORDÍTÁS
Kivonatos fordítás a teljes könyvről
[Rich Text formában - tömörítve - is letölthető]

Schmidt Sára ismertetése

vissza Ismertetők

vissza Katalógus