502[37] T 53
Tilling, Stephen - Nisbet, Andy - Chell, Keith: Acid Rain. A Practical GCSE Course Gguide
Savas eső

Shrewsbury : Field Studies Council, 1990. - 36 p., ill.
ISBN 1-85153-820-8

KIKNEK SZÓL
Középiskolásoknak

TARTALOM
A könyv az angliai középiskolások érettségire való felkészülését segítő környezetvédelmi kiadványsorozat egyik tagja, példái azonban könnyen adaptálhatók magyar viszonyokra is. A jól áttekinthető, rövid, de alapos kötetből a diákok könnyen elsajátíthatják a savas esővel kapcsolatos lényeges ismereteket, az ismeretek elmélyítését és a véleményformálást pedig feladatok segítik.
A szerzők elmagyarázzák a savas csapadék keletkezésének folyamatát, beleértve azoknak az oxidoknak (kén-dioxid, a nitrogén oxidjai) a keletkezését is, amelyekből a levegő víztartalmával vegyülve a sav létrejön. Megtudhatjuk, hogy a savas csapadék károsodásokat idéz elő a növények, az állatok és az emberek szervezetében, de nem kíméli az emberek által létrehozott épületeket és szobrokat sem. Egy érdekes grafikonból megismerhetjük néhány növény- és állatfaj savtűrő képességét. Többek között ez az információ szükséges ahhoz a szabadban elvégzendő feladathoz, amelynek során a tanulók az iskolához vagy a lakóhelyükhöz közeli területen meghatározzák a savas közegre érzékeny fajok egyedsűrűségét, tehát mintegy indikátorként szolgálnak.
A feladatok között szerepel adatok grafikus ábrázolása, grafikonok elemzése, kísérletek, növények és állatok megfigyelése a szabadban (például a fák leveleinek állapotából és az ágak elágazásának számából lehet következtetni az adott terület légszennyezettségének mértékére), kérdőíves felmérések elvégzése, valamint szituációs játék. Ez utóbbi során a diákoknak különböző álláspontokat képviselő személyek között zajló vita során kell megvédeniük a saját véleményüket, egy környezeti problémával kapcsolatban.

IDŐIGÉNY
Körülbelül 20 óra

ESZKÖZIGÉNY
pH méréshez szükséges eszközök és anyagok, a talaj pH-jának meghatározására alkalmas készlet, az esővíz összegyűjtésére alkalmas eszközök, nagyító, a rovarok csapdába ejtéséhez szükséges eszközök.

FEJEZETEK
Mi a savas eső?; Szennyező anyagok a levegőben; Mennyire savas a savas eső?; A növényekben, a termésben és a fákban okozott károsodás; A természetes vizekben és az állatokban okozott károsodás; Az épületekben okozott károsodás; Az egészségünkben okozott károsodás; Globális probléma; Savas eső, ózon és üvegházhatás; Mit kell tennünk?; Attitűdök - szerepjáték; Terepgyakorlat: savas eső pH-jának mérése; Terepgyakorlat: zuzmó-megfigyelés; Terepgyakorlat: fák megfigyelése; Terepgyakorlat: állatok megfigyelése; Terepgyakorlat: ajánlott módszerek.

MAGYAR NYERSFORDÍTÁS
Nincs

Dr. Adorjánné Farkas Magdolna ismertetése

vissza Ismertetők

vissza Katalógus