KIKNEK SZÓL
A természet és ember kapcsolata, a humánökológia és a mélyökológia iránt érdeklődőknek. Magas szintű, elmélyedést igénylő könyv.
TARTALOM
A Természet - Bioszféra - Gaia egységes lény, melynek része az ember is. A természeti népek harmonikusan illeszkednek ebbe az egységbe. A modern ember azonban a gazdasági fejlődés, a tudomány és az ipar révén kiszakadt ebből az egységből, ezért számtalan, immár létét veszélyeztető problémával kell szembenéznie. Paradox módon e problémákat megint csak a tudomány, a gazdasági fejlődés és az ipar segítségével próbálja megoldani - s így ördögi körbe kerül.
A könyv hatalmas tényanyagra építve, az ökológia, filozófia, pszichológia, szociológia és néprajz jeles képviselőinek munkáira támaszkodva bírálja a materializmust, az öncélú, redukcionista tudományt, a gazdasági fejlődést és az ipari társadalmat. Végigvezet az ökológia tudományának történetén, tárgyalja annak olyan kulcsfogalmait, mint bioszféra, szukcesszió, stabilitás és komplexitás, kompetíció és kooperáció, diverzitás stb. Külön hangsúlyt kap az evolúció, mint a bioszféra "idődimenziója", szembeállítva az ember történelmi vagy gazdasági "fejlődésének" nevezett folyamattal ("antievolúció"); ez utóbbinak elemzése folytán kiemelkedő figyelmet fordít a tudomány szerepére és felelősségére. A tudomány elemzése során külön foglalkozik az észlelés, a megismerés mechanizmusaival és korlátaival. E keretekbe ágyazva tárgyalja korunk egyre súlyosbodó problémáit: a túlnépesedést, a járványokat, a nukleáris és géntechnológia fenyegetését, a közösségek felbomlását, az anyagiassá válást, az emberi kapcsolatok lazulását, a vallás hanyatlását, az oktatás ellehetetlenülését stb. - párhuzamba állítva azzal, hogy ezek a problémák a természeti népeknél miért nem jelentkeznek.
RÉSZEK
66 fejezet, 4 függelék (entrópia, információ, objektivitás és szubjektivitás, viselkedés és evolúció) és irodalomjegyzék (30 oldal)
MAGYAR NYERSFORDÍTÁS
2. függelék: Mi az információ?
[ Rich Text formátumban, tömörítve letölthető]
7. o. Az ember a világ minden táján elfeledkezett az Isteni Törvényről és a Természet Törvényéről. Büszkén keresztülcsörtet a Világ színpadán, elfelejtve, hogy csupán egy a szereplők közül, aki azért léphetett színre, hogy szerepét a többi élővel egyetértésben és egységben játssza el. (Richard St.Barbe-Baker)
56. o. Az ökoszisztémák kvantitatív ökológiájában a természetismeret csodálatos részletei közönséges anyagok egyszerű transzportfolyamataivá válnak, mivel a valódi részletek túl gazdagok, bonyolultak és változatosak ahhoz, hogy egyszerűen reprezentáljuk és kvantifikáljuk őket. Bármely ökológus, aki készített már energia- vagy anyagáramlási modellt bármilyen ökoszisztémáról, szomorúan kénytelen elismerni, hogy modellje mennyi lényeges információt elhanyagol ... A modell az élő természet egy részletének hihetetlen szépségét és bámulatba ejtő bonyolultságát a valóság fakó, sekélyes képévé változtatja ... a legbonyolultabb, legkifinomultabb apparátussal létrehozott ökoszisztéma-modell sem több eredetijének halvány árnyékánál. (B.C:Patten és E.Odum)
170. o. A Gangesztől délre elterülő hatalmas, kopár vidék - a végtelen sivatag, ahol állandó a szárazság, és az éhség olyan otthonos, mint Civa a temetőben - valamikor áthatolhatatlan erdőség volt. Dúsan burjánzott benne az élet; önmagát öntözte: a nyári esők gyümölcsét őszig őrizte, majd az enyhe téli esőket a júniusban újra jelentkező monszunig. Még az Eposzok Korában is hőshöz méltó cselekedet volt áthatolni a Nerbuddától - akkoriban kiapadhatatlan folyam, melynek forrását erdők őrizték - délre fekvő vadon világán. Mára eltűntek az erdők; a dombok kopárak, a völgy védtelen, és a Nerbudda kicsiny patakként kiszárad. A repedezett agyagon - mely a folyó ágya kellene, hogy legyen - csontsovány tehenek fekszenek el - meghalni. (E.Washburn-Hopkins)
239. o. Peter Watson Nobel-díjas biokémikus szerint, ha az ember nem képes alkalmazkodni a tudomány által létrehozott világhoz - változtatni kell rajta. Egy új, géntechnológiai úton előállított ember - akinek akár tömeges termelése is megoldható - alkalmazkodhat, sőt remekül érezheti magát abban a szennyezett és ökológiai szempontból tönkretett világban, mellyé a modern ember teszi azt a világot, melyhez szervezete az evolúció folyamán alkalmazkodott. E javaslat jól illusztrálja, milyen mértékben vesztette el a hivatalos tudomány kapcsolatát azzal a világgal, melyben élünk.
285. o. Egy társadalom tönkretételének legjobb módja oktatási rendszerének tönkretétele.
289. o. Kérdéses, hogy "fenntarthatja-e az ember fizikai és lelki, szellemi egészségét, ha elveszti kapcsolatát azokkal a természeti erőkkel, melyek biológiai és mentális lényét kialakították" (René Dubos)
369. o. Az ember utat tévesztett a kémia és technológia dzsungelében; bármilyen fájdalmas, kénytelen visszafordulni. Rá kell jönnie, hol tévesztett utat, és békét kell kötnie a természettel. Ha így tesz, talán visszatalálhat az elvesztett ritmusba, és az élet egyszerű dolgainak szeretete örökké megújuló örömmé válhat számára. (Richard St.Barbe-Baker)