borító


332 F 92
Freyfogle, Eric T.: The Land We Share
Private Property and the Common Good
Washington, DC ; Covelo, CA ; London : Island Press, 2003. 335 p.
ISBN 1-55963-890-7





A föld, amelyen osztozunk
A magántulajdon és a közösség jóléte


Freyfogle a föld és a természeti erőforrások tulajdonlásával kapcsolatos jogi problémákkal foglalkozik kutatóként, az Illinois Egyetem oktatójaként és könyvek szerzőjeként. Ez a könyve a magántulajdon és a közösségi érdek között feszülő ellentétről, illetve ennek feloldási lehetőségeiről szól.
Észak-Amerikában a magántulajdonhoz való jog lényegében kezdettől fogva alapvető jognak számít. Ez gyakran ütközik a közösségnek az esztétikus, tiszta és egészséges környezethez való jogával. Jelenleg Észak-Amerikában az egyén a tulajdonában lévő földterületet és a rajta található természeti erőforrásokat, pl. az ásványi kincseket, vagy a természetes vizeket szinte korlátozás nélkül kiaknázhatja, használhatja. Konfliktus akkor keletkezik, ha a föld tulajdonosa csak a saját érdekeit tartja szem előtt és úgy használja a tulajdonában lévő természeti kincseket, hogy ezzel a szűkebb vagy a tágabb környezetét károsítja. Felmerül a kérdés, hogy melyik jog az erősebb: az egyénnek a magántulajdonhoz fűződő joga, vagy a közösségnek az egészséges, kellemes környezethez való joga? A megoldás csakis a magántulajdon és a megfelelő környezethez való közösségi jog összeegyeztetése lehet.
A jog eszközeivel pontosan meg lehet határozni egy magántulajdonban lévő terület határait, az egyik parcellát határozottan el lehet különíteni a másiktól. A természetben azonban a parcellák szoros összeköttetésben állnak egymással, a környezetszennyezés nem veszi figyelembe a határokat. Sok esetben az egyik helyen létrehozott látszólag kis változtatás a tágabb környezetben komoly károkat idézhet elő.
A szerző a könyvben végigtekinti a magántulajdon kialakulásának történetét az egész világon, kiemelten Észak-Amerikában, és egy olyan tulajdon-rendszer kialakítását javasolja, amely egyaránt figyelembe veszi a föld-tulajdonos és a közösség érdekeit, és lehetővé teszi, hogy a természeti környezet egészséges maradjon, miközben egészséges gazdaság hozható létre. Ehhez túl kell lépnünk azon a szemléleten, miszerint a természetet meg kell hódítanunk. Ehelyett holisztikus szemléletet kell elsajátítanunk.
A szerző ajánlása szerint a könyv mindazoknak szól, akik nyitottak a problémára és fontosnak tartják, hogy egészséges környezetben éljenek.


Dr. Adorjánné Farkas Magdolna ismertetése




Contents


Introduction  1

One  The Many Elements of Owning Land   11
Two
  Ownership in the New Nation   37
Three
  Industrialism and the Right to Use   65
Four  Justifying the Landowner's Power   10l
Five
  The Owner and the Land Community   135
Six
  The Lure of Privatization   157
Seven
  The Market Train   179
Eight
  Private Property for an Ecological Age   203
Nine  The Public's Interest in Private Land   229
Ten
  Fair Governance   255

Notes   283
Bibliography   295
Acknowledgments   323
Index   325

vissza Ismertetők

vissza Katalógus