borító


150 B 12
Bachelard, Gaston: The Psychoanalysis of Fire
Boston : Beacon Press, 1968. 115 p.
ISBN 0-8070-6461-0




A tűz jelentése a pszichoanalízisben


A szerző a természettudományokban jártas francia filozófus a huszadik század első feléből. E művében a tűz és az emberi lélek kapcsolatát elemzi, gondolatait irodalmi idézetekkel és képzőművészeti alkotásokra történő utalásokkal támasztva alá.
A tűz, mint természeti jelenség, kezdettől fogva jelen volt az ember életében, így lelki fejlődésében is komoly szerepet játszott. De mi is a tűz valójában? Minden nép mondavilágában szerepel a tűz, amit az ember az emberfeletti hatalmaktól ajándékba kapott, vagy ellopott. Tudományos vizsgálata az alkimistáknál kezdődött. Az ember számára a tűz sokkal több, mint egyszerű természeti jelenség. Látványa mindenkit rabul ejt. Az ember kapcsolata a tűzzel igen sokrétű és sokszor ellentmondásos: meleget ad, segítségével főzünk vagy fémet olvasztunk, de időnként félelmetes szörnyeteggé is válhat. Ezért tekintünk rá megbűvölten, csodálattal, vagy rettegve. A tűz nemcsak hasznos szolgaként vagy ádáz ellenségként kap szerepet az életünkben, hanem szomorú vagy ünnepi pillanatainkat is meghitté varázsolja. A tűz egyaránt lehet teremtés, rombolás és a biztonságot sugárzó duruzsoló nyugodt állandóság.
Az ember gondolatvilágába a tűz mélyen beleégette magát. Ezért sokféle és egymással igen ellentétes tartalmú szimbólumban és kifejezésben szerepel, a pokol tüzétől az otthon melegét elvont értelemben is adó házi tűzhely lángjáig.
Mivel a tűz hétköznapjaink és ünnepnapjaink szerves része, a tűzzel kapcsolatos álmaink és a tűzhöz fűződő viszonyunk lelkünk mélységeit tárhatják fel. A könyv egyes fejezetei az emberek tűzzel kapcsolatos komplexusaival, pszichés rendellenességeivel (pl. pirománia), a tűz szexuális, termékenységet szimbolizáló jelentésével és az ehhez fűződő rítusokkal (pl. tűzugrás), és az idealizált tűzzel (tisztítótűz) foglalkoznak. A könyv egyaránt érdekes olvasmány lehet a pszichológiával vagy a néprajzzal foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő nagyközönség számára.


Dr. Adorjánné Farkas Magdolna ismertetése




Contents


Preface by Northrop Frye   v
Introduction   1
Chapter 1 Fire and Respect: The Prometheus Complex   7
Chapter 2 Fire and Reverie: The Empedocles Complex   13
Chapter 3 Psychoanalysis and Prehistory: The Novalis Complex   21
Chapter 4 Sexualized Fire   43
Chapter 5 The Chemistry of Fire: History of a False Problem   59
Chapter 6 Alcohol: the Water that Flames. Punch: The Hoffmann Complex. Spontaneous Combustions   83
Chapter 7 Idealized Fire: Fire and Purity   99
Conclusion   109
Footnotes   113

vissza Ismertetők

vissza Katalógus