502[37] G 21
Galle, Janet R. - Warren, Patricia A.: Ecology Discovery Activities Kit. A Complete Teaching Uunit for Grades 4-8
Ökológiai gyakorlatok. Oktatási segédanyag az általános iskolák 4-8. osztálya számára

West Nyack, NY : The Center for Applied Research in Education, 1989. - xvii, 230 p., ill
ISBN 0-87628-291-5

KIKNEK SZÓL
Az általános iskola 4-8. osztályos tanulóinak és tanáraiknak.

TARTALOM
49 felhasználásra kész óraterv munkalapokkal, melyek a tanulókat az alapvető tudományos készségek és ökológiai fogalmak elsajátításában segítik. A rugalmas felhasználásra készült könyvben a feladatok széles skálájából válogathatunk rövidebb-hosszabb (1-2, vagy akár 8 hetes) programokhoz, osztálytermi órákhoz és terepgyakorlatokhoz egyaránt. Az óraterveket már sokszor kipróbálták, és a felhasználás során összegyűlt tapasztalatok is megtalálhatóak a kötetben, mely tanári útmutatót, másolható feladatlapokat és megoldókulcsokat egyaránt tartalmaz.
A könyv első része az ökológia, populáció, társulások, táplálkozási hálózat és energiaáramlás fogalmait ismerteti, ezen felül gyakorlati megismerést is lehetővé tesz a tanulók számára, hiszen a program szerves része a megfigyelés, osztályozás, mérés, előre gondolkodás, adatgyűjtés és -elemzés, következtetések levonása és általánosítás. A második rész gyakorlatokat és hasznos ötleteket tartalmaz terepmunka és sikeres kirándulások szervezéséhez. A harmadik rész feladatai által az ökológiát összeköthetjük más tantárgyakkal, például a nyelvvel (versírás), társadalomtudományokkal, művészetekkel, valamint elmélyíthetjük a tanulók tudományos szemléletét. A negyedik rész a tanórák megszervezésében segít, valamint a tanulók irányításához ad ötleteket.

IDŐIGÉNY
Az óratervek 45 perces órák alatt kivitelezhetőek, terepmunka esetén esetleg több időre lehet szükség

FEJEZETEK

Előszó; Erről az ötlettárról; Bevezetés a tudomány oktatása megközelítésének módszeréhez; Egészségügyi és biztonsági tudnivalók a terepen.

- 1. rész. Bevezetés az ökológia alapjaiba
Háttér-információ az ökológiához. Ökológia: Fogalom, célok, módszertan. Feladatok: 1. Vitakérdés (+ munkalap); 2. Interjú az ökológia fogalmának meghatározásához (+ munkalap); 3. Az ökológia megközelítése érzékeléssel; 4. Kezdjük a szókinccsel! (+ munkalap); 5. Ökológiai szókincs keresztrejtvény (+ munkalap + keresztrejtvény); 6. Fogalom-térkép készítése ökológiai szókinccsel (+ munkalap + fogalom-térkép + fogalom-térkép szöveg: a Föld); 7. Alapvető túlélési követelmények értékelése (+ munkalap); 8. A környezet élő és nem élő részeinek vizsgálata (+ munkalap); 9. A környezet élő és nem élő részeinek megkülönböztetése: tavak, erdők és mezők környezete rajzainak vizsgálata (+ 3 munkalap). Populációk: Fogalom, célok, módszertan. 10. Populációk nagyságának előzetes felmérése és megszámlálása (+ munkalap); 11. Tereptanulmány: Populáció számlálás (+ munkalap); 12. Túlnépesedési kísérlet I.; 13. Túlnépesedési kísérlet II. (+ munkalap + táblázat: a növény-túlszaporodási kísérlet eredménye); 14. Szerepjáték: Populációk és a természet egyensúlya. Társulások. Fogalom, célok, módszertan. 15. Fedezd fel a saját közösségedet (társulásodat) térképpel! (+ munkalap); 16. A közösséget befolyásoló feltételek (+ munkalap); 17. Döntéshozatal a közösségben (+ munkalap + szerepjáték-kártyák); 18. Kis közösségek vizsgálata (+ munkalap); 19. Teherbírási és túlnépesedési kísérlet egy füves vidéki társulásban (+ munkalap + utasítás lap + adat táblázat); 20. Keresztmetszet: Egy kis közösség vizsgálata módszerének osztálytermi bemutatása; 21. Keresztmetszet: A keresztmetszet módszer alkalmazása terepen (+ munkalap); 22. Föld: élő vagy nem élő? (+ munkalap); 23. A földfajták megnevezése (+ munkalap); 24. Földminták osztályozása (+ munkalap); 25. Földfajták porózusságának meghatározása (+ munkalap); 26. Hőmérsékletváltozás hatása a társulásra (+ munkalap); 27. Egy társulás elemzése (+ munkalap). Táplálkozási hálózat és energia áramlás. Fogalom, célok, módszertan. Feladatok: 28. Energia-piramis szókincs építése (+ munkalap); 29. Táplálékhálózat készítése I (+ munkalap); 30. Táplálékhálózat készítése II (+ munkalap); 31. Saját energia piramis ábrázolása (+ munkalap); 32. Az anyatermészet újrafelhasználási projektje: a víz körforgása (+ munkalap); 33. Az anyatermészet újrafelhasználási projektje: a szén és az oxigén körforgása (+ munkalap); 34. Az anyatermészet újrafelhasználási projektje: a nitrogén körforgása (+ munkalap); 35. Újrafelhasználási projekt

- 2. rész. A terepen: az ökológiai fogalmak hasznosítása
Áttekintés; Helyszín kiválasztás és előzetes előkészületek; Segítség a terepgyakorlathoz; Példa-levél ökológiai terepgyakorlatot tervező tanárok számára; Csoportosítás terepgyakorlathoz; Modell szakosított általános iskolások terepgyakorlatához (200 tanulóval); A terepgyakorlathoz szükséges úti csomag előkészítése. Feladatok: 36. Társulás vizsgáló utasítások: mire lesz szükséged (+ munkalap); 37. Társulás vizsgáló utasítások: mit fogsz csinálni (+ munkalap); 38. A bemutatók megszervezése (+ munkalap); 39. Bemutató értékelése (értékelőlap).

- 3. rész: integráció és kiterjedés Áttekintés. Feladatok: 40. "Nyelvművészet": az érzékek használata (+ munkalap); 41. "Nyelvművészet": akrosztichonos versírás (+ munkalap); 42. Társadalomtudomány: saját helyi közösségünk feltérképezése (+ munkalap); 43. Művészet: egy közösség felvázolása (+ munkalap); 44. Művészet: kollázs készítése (+ munkalap); 45. Művészet: milyen színek találhatóak a mezőn?; 46. Tudomány: a bioszféra részei (bioszféra rejtvény oldalak: Füves vidék és mérsékeltövi erdők; Tundra és esőerdő, Sivatag és tajga + munkalap); 47. Tudomány: építsd fel a saját ökoszisztémádat! (+ munkalap); 48. Tudomány: hogyan befolyásolnak a szennyező anyagok egy élesztőgomba társulást?; 49. Növény kitalálósdi (+ munkalap)

- 4. rész: foglalkozásvezetés, mechanizmus, egyebek
Áttekintés; Otthoni előkészületek és faliújság; Anyagok és felszerelés; Tervezési útmutató; Fegyelem: a pozitív viselkedés modellje a kinti osztályteremben; Középiskolai és partner vezetés; Tudományos feldolgozási készségek; Referenciák.

MAGYAR NYERSFORDÍTÁS
I. rész. Bevezetés az ökológia alapjaiba: 1-25. pontok, és II. rész. A terepen: az ökológiai fogalmak hasznosítása: 36-39. pontok
[ Rich Text formátumban, tömörítve letölthető]

Förster Anita ismertetése

vissza Ismertetők

vissza Katalógus