502[150] F 61
Fisher, Andy: Radical Ecopsychology. Psychology in the Service of Life
Radikális ökopszichológia. Pszichológia az élet szolgálatában
Albany, NY : State University of New York Press, 2002. xxii, 306 p.
ISBN 0-7914-5304-9


A Felvilágosodás kora óta az európai és az észak-amerikai gondolkodásban elszakadt egymástól az anyagi világ és az ember belső világa. E szemlélet következtében alapvetően megváltozott az ember természethez való viszonya. Az ökológiai pszichológia - röviden ökopszichológia - követői azt vallják, hogy a materiális világ és az emberi elme és lélek szétválasztása miatt egyrészt nem értjük meg igazán a természetet és ezért rosszul gazdálkodunk a természeti erőforrásokkal, emellett a természeti gyökereitől megfosztott emberben komoly pszichés rendellenességek alakulhatnak ki. A jelenlegi technikai szemlélet szerint a tárgyak és a pénz képviselik az igazi értéket a növényi, állati és az emberi élettel szemben. Így a természeti javakat és az emberi értékeket - miután nem becsüljük eléggé - egyaránt eltékozoljuk. Az ökopszichológia célja újra elfogadtatni azt, hogy az élet szent és a világban ez az igazi érték. Célja továbbá hidat építeni a reál és a humán tudományterületek közé, hozzájárulva a külső materiális világ és az ember belső világa közt remélhetően újra létrejövő egységhez. Az ember és a természet közötti egészséges kapcsolat helyreállítása megoldást hozhat mind a környezeti krízisre, mind az emberek lelki problémáira.
A szerző gyakorló pszichoterapeuta, így könyvében az ökopszichológiát érthető módon klinikai perspektívából szemléli. Művét azért vallja radikálisnak, mert a probléma megközelítésénél a gyökerekig nyúl vissza. A könyv első részében az ökopszichológia történetéről ír, megmagyarázza a szakterület fogalmait, leírja céljait: a pszichológiait, a filozófiait, a gyakorlatit és a kritikait. A második részben pedig gyakorlati tapasztalatai alapján azt mutatja be, hogy az áttérés az emberközpontú pszichológiáról a természetközpontúra milyen komoly eredményeket hoz a lelki betegségek gyógyításában.
Könyvét széleskörű olvasóközönségnek szánta: ökopszichológusoknak, pszichológusoknak, ökológusoknak, filozófusoknak, környezeti aktivistáknak, szociológusoknak, politikusoknak és általában a téma iránt érdeklődőknek. A mű ennek megfelelően egyszerre széles látókörű és mély, elméletileg megalapozott és gyakorlati, és tudományos alapossága ellenére is olvasmányos. Emellett további gondolkodásra és vitákra serkent.


Dr. Adorjánné Farkas Magdolna ismertetése


vissza Ismertetők

vissza Katalógus