621 O 37
O'Mahony, Marie: Cyborg. The Man-Machine
Gépember, embergép
London : Thames and Hudson, 2002. [112] p.
ISBN 0-500-28381-8


A különböző kultúrák mitológiáinak számtalan története szól arról, hogyan akar az ember különleges képességekre szert tenni, például repülni, örökké fiatalnak maradni, vagy akár örökké élni. A vágyak ma sem mások, ám az eszközök, amelyekkel ezeket elérni törekszünk, jócskán megváltoztak. Az egyiptomi fáraók mumifikálva várják feltámadásukat, ma lehetőség van a test hibernálására, és elvileg az újjáélesztésére. (Gyakorlatilag még ez nem sikerült senkinek.) Faust az örök fiatalságra áhítozott, a mai ember testileg megfiatalodhat azzal, hogy újat kaphat rosszul működő ízületei, megbetegedett szervei helyett. Megállíthatatlanul készülnek a klónok, egyelőre nagy hibaszázalékkal, és törvényesen csak állatokról, ám a törvényeket megkerülve folynak kísérletek emberi a klónozással is. Vajon a lélek fiatalsága megőrizhető-e? Azonos lehet-e egy klón a szeretett halottal? Etikus dolog-e másolatokat készíteni magunkról ahelyett, hogy helyet engednénk a következő nemzedékeknek? Olyan korban élünk, amikor meg kell válaszolnunk ezeket a kérdéseket.
A biotechnológia etikai felelősségvállalás nélkül Frankenstein: szörnyeket hoz létre. Alaposan végig kell gondolnunk újításaink morális, gazdasági és minden egyéb következményét.
A technikát már oly mértékben használja fel az ember képességeinek tökéletesítésére, hogy vannak, akik "evolúciós ugrásként" emlegetik ezt. Ha akarjuk, maholnap akár szárnyakat is operáltathatunk magunkra, s repülni fogunk!
Komoly érvek szólnak a biotechnológia mellett, hiszen például nagy szolgálatot tehet a veszélyeztetett fajok megmentésében, akár kihalt fajok újjáélesztésében is. (Bár ez utóbbi inkább a science fiction területe.) Felhasználásával javítható a sérült emberek és az idősek életminősége, láthat a vak, járhat a béna. Egy robot nővérke jól jöhet az elöregedő társadalomban, ahol senkinek sincs ideje betegeket ápolni. Csak hát egyelőre még ember formájúra kell tervezni azt a nővérkét, mert másként a konzervatív közönség bizony idegenkedni fog tőle...
A meghökkentő képekkel illusztrált kötet számos olyan szépirodalmi műre és filmalkotásra hivatkozik, melyek morális aggályoknak adnak hangot. Utópia vagy antiutópia mindez? Kezünkben a döntés.


Bezdán Györgyi ismertetése

vissza Ismertetők

vissza Katalógus