720 H 11
Hagan, Susannah: Taking Shape. A New Contract between Architecture and Nature
Formát ölteni. Az építészet és a természet új szerződése
Oxford [etc.] : Architectural Press, 2001. xix, 215 p., 16 t. ill.
ISBN 0-7506-4948-8


A környezettudatos építést filozófiai oldalról bemutató mű. A fő téma az esztétika, a formai megfontolások, és a fenntartható építészet diktálta racionális - legtöbbször műszaki - követelmények kapcsolata.
A szerző áttekinti a környezet és az építészet sokszor ellentmondásos viszonyát, feleleveníti a természettel inkább együttélő, mintsem szembenálló építészeti alkotások históriáját, bemutatva létrejöttüket, működésüket, hatásukat. Vizsgálja a természet és az építészet koronként változó definícióját, kulturális vonatkozásait, a kapcsolódó filozófiai, etikai és kulturális vitákat, melyekben a természetes és mesterséges környezet viszonya átértelmeződik. Számot ad a funkcionalitás, strukturalitás, artisztikum közötti feszültségről csakúgy, mint az etika és az esztétika ellentmondásairól, a vernakuláris építészet szerepéről, a heroikus modernizmus és kortárs formák befolyásáról. Bemutatja a magukat környezetbarátnak valló építészeti irányzatokat, és kontextusba helyezi őket a konvencionális építészetekkel.
Legfontosabb küldetése, hogy manifesztálja a fenntartható építészetben rejlő formai potenciált: Az eddigi törekvések funkcionalista nézőpontjából a legfontosabb az volt, hogy az épített környezet oldja meg a fenntarthatóság problémáját. E folyamat mintegy melléktermékévé degradálódott az építészeti forma. Ezzel szemben a könyv egy ellentétes elképzelést javasol: Azzal érvel, hogy a társadalom számára egyaránt fontosnak kell lennie az etikai és esztétikai elvárásoknak. Ennek eleget is tehetnek az építészek, ha a fenntarthatóság új technikai követelmények épületeiket alakító hatását megpróbálják kiaknázni, és nem limitációként felfogni. Az így keletkező új lehetőségek széles távlatokat nyithatnak meg épületeik artikulálásában, erősítve a alkotások szimbolikus funkcióit, mert az építészet csak az esztétika fontosságának visszaállításával kaphat központi, vizionárius szerepet a társadalom életében.
A környezettudatos nézőpont csak egy a sok konkurens nézet közül, nem mindenki találja egyaránt fontosnak, és nem mindenkinél ugyanott vannak a hangsúlyok, rengetegféle megközelítése alakult ki a fenntarthatóságnak, sokszor egymásnak kissé ellentmondóan, mint például a low-tech és a hi-tech környezetbarát építés. Ezek az elképzelések együtt kerülnek bemutatásra olyan tervekkel, ahol bár nem volt cél a fenntarthatóság, de tetten érhető a természet tisztelete, jelenségeinek leképezése, és ezért gazdagíthatja a "zöldek" világképét is.
Az ismertető a téma összetettsége miatt csak felvillantani tudja, hogy miről is szól a könyv, mert kétszáz oldal koherens filozófiai fejtegetést nem lehet egy oldalra összepréselni. Így a könyv javasolt mindazoknak, akik kellően elvont gondolkodással, türelemmel, és a helyenként igen bonyolult szöveg megértéséhez jó angoltudással rendelkeznek.


Jároli József ismertetése

vissza Ismertetők

vissza Katalógus