728.1 S 98
Edwards, Brian - Turrent, David (eds.): Sustainable Housing. Principles and Practice
Fenntartható lakókörnyezet. Elmélet és gyakorlat
London ; New York, NY : E & FN Spon, 2000. x, 160 p. ill.
ISBN 0-419-24620-7


Amennyire összetett rendszer egy város, annyira szerteágazó problémakört jelentenek a létrehozásával, működtetésével, rehabilitációjával kapcsolatos teendők. Az új városnegyedek tervezésékor műszaki, szociológiai, politikai, gazdasági kérdések egyaránt nyomatékot kell kapjanak, s ezek mindegyikénél érvényesíteni kellene a fenntarthatóság új követelményeit. Ezzel párhuzamosan az utóbbi évtizedben a környezetbarát építés hangsúlyai az alacsony energiájú házak létesítéséről fokozatosan a tágabb értelemben vett fenntartható közösségekre tevődtek át. Az autonóm ház létrehozásakor nyert tapasztalatok lehetővé teszik nagyobb rendszerek felépítését, melyek már nem csupán az energiaválságot orvosolhatják. A fenntartható városi közösségek létrehozását a társadalmi feszültségek csökkentésének szükségessége is motiválja. A kérdéskör bonyolultsága folytán a komplex megoldásokra irányuló kezdeményezések kevés helyen jutottak el a megvalósulásig, vagy akár csak a tervezőasztalig. De már a néhány jövőbe mutató beruházás is bőséges tanulságokkal szolgál; a kötet ezeket ismerteti jó színvonalon.
Az angol önkormányzati és vidékfejlesztési miniszter előszavában a politika szemszögéből értékeli a tennivalókat. Ezt követően az épített és a természeti környezet, illetve a városi közösségek egymásra hatásának összefüggéseit vizsgálja a kötet a fenntarthatóság tükrében. Az újfajta tervezési elveket megvalósult példákkal, részletekkel illusztrálja: ezek nem csupán energiatakarékosak, de egészséges és biztonságos életet, esztétikus lakókörnyezetet, integrált funkciókat, illetve ebből eredően mindenki számára egyforma elérhetőséget nyújtanak. Ezáltal a lakókörnyezet, mely nem egyszerűen különálló házak halmazából áll, alapot biztosít a társadalom felemelkedéséhez és fejlődéséhez.
Sorra kerül a közlekedésszervezés és a lakókörnyezet egymásra hatásának rendszere, a táj és a város kapcsolata, a megújuló energiák és a természetközeli vízgazdálkodás jelentősége, a meglévő lakásállomány modernizációjának fontossága. A második rész esettanulmányhoz hasonlóan ismertet nagy-britanniai beruházásokat, melyek közül a legnagyobb teret a Greenwich környéki fejlesztési tervek, illetve egy manchesteri városnegyed rehabilitációjának bemutatása kapja. Az utolsó fejezet a legfontosabb tervezési elveket foglalja össze az energia- és vízfelhasználással, az építőanyag kiválasztásával, az optimális életminőség biztosításával kapcsolatosan.
A kötet egy konferencia anyagára épül, mely elsősorban az építészek szemszögéből vizsgálta a lehetőségeket. A többségükben építész szerzők olykor más szakmák felé is elkanyarodnak, olykor egy-egy tényt többször is megemlítenek, egy-egy témát többféle összefüggésben is elemeznek. Ez kissé áttekinthetetlenné teszi a könyvet, amely egyébként sem egyszerű olvasmány, mivel hatalmas területet próbál felölelni. Rengeteg adattal, tervrajzzal, műszaki részlettel, fotóval bombázza az érdeklődőt, ugyanakkor számos olyan gondolatot közöl, ami a környezetbarát építésről már némi ismeretre szert tett olvasó számára nyilvánvaló.


Jároli József ismertetése

vissza Ismertetők

vissza Katalógus