720 S 69
Herzog, Thomas (ed.): Solar Energy in Architecture and Urban Planning
Napenergia az építészetben és a várostervezésben
Munich ; London ; New York, NY : Prestel, 1998. 216 p. ill.
ISBN 3-7913-1652-4


A könyv elsősorban vizuális típusú, illetve nyelvész vénájú olvasóknak készült, mivel az amúgy is kevés szöveget külön hasábokra tördelték a három különböző nyelvű (angol, német, olasz) fordítás miatt. A kötet javát nagyméretű fényképek, műszaki rajzok, modellfotók, skiccek teszik ki. Ez azonban mit sem von le értékéből: egyszerűen jól esik lapozgatni, hiszen a válogatásban szereplő házak többségének esztétikai értéke nem marad el azok műszaki színvonalától.
A cím annyiban pontosításra szorul, hogy az ismertetett épületek többsége nem egyszerűen a napenergia-hasznosítás módozatait szemlélteti. Tervezésüknél ennél sokkal komplexebb szemléletmód érvényesült. Jó példákat találunk a házak passzív fűtésére, hűtésére, természetes szellőzésére, a természetes világítás ideális kihasználására. Mindezt elsősorban megfelelő építészeti tervezéssel érték el a javarészt német, angol, görög és olasz építészek, s kevésbé támaszkodtak a különböző aktív gépészeti rendszerekre.
A hasonló, alapfokú ismeretterjesztő jellegű műveknél szokásos bevezetőt pár igen érdekes diagrammal teszik gazdagabbá. Ezután különböző beruházások következnek, átlag két oldalon, az épületek rendeltetése szerint fejezetekbe rendezve, úgymint: lakóházak, oktatási és kutatási épületek, irodaházak, kulturális központok, közlekedéssel kapcsolatos építmények, az állami adminisztráció épületei. A kötetben szereplő hatvannégy, általában nagy volumenű beruházás mellett a városépítészeti tervek bemutatása kisebbségbe szorul: csupán négy projektről kapunk képet.
A műszaki tartalmat igyekeztek a minimumra leszorítani, számok a bevezetőn kívül nem szerepelnek sehol. A téma jellegéből adódóan a legtöbb épület működését a metszetükön ábrázolt téli-nyári, nappali-éjszakai diagramokkal írják le, számos áramlástani számítógépes modellel. Nem tesz jót a kötetnek, hogy a különböző célú és eredetű tervrajzok nincsenek egységesítve, így az egyenletesen jó színvonalú fotók mellé helyezett rajzok - az egyes építészirodák munkái, legtöbbször nagyobb méretarányú ábrázolásra kitalálva - összevisszának tűnnek.
Összefoglalásként elmondható, hogy az olvasó a nyugat-európai bioklimatikus építészet gazdag tárházát tarthatja kezében, azonban a nagy terjedelem ellenére csak felszínesen ismerheti meg a bemutatott házakat, amit részben ellensúlyoz azok lenyűgöző sokfélesége. Aki több műszaki információra vágyik, a gazdag kiállítás mellett, annak jó szívvel ajánlható a "Das Passivhaus - Wohnen ohne Heizung" című, Anton Graf által írt kötet, aki rendszerezettebb és részletesebb leírásra, annak David Lloyd Jones könyve, az "Architecture and the Environment".


Jároli József ismertetése

vissza Ismertetők

vissza Katalógus