711 G 62
Wilson, Alex [et al.]: Green Development. Integrating Ecology and Real Estate
"Zöld" fejlesztés. Ökológia és ingatlan
New York, NY [etc.] : John Wiley & Sons, 1998. xx, 522 p. ill.
ISBN 0-471-18878-6


A környezettudatos ingatlanfejlesztés jó üzlet! E tétel elfogadásához azonban újfajta szemlélet szükséges. A kötet eleddig kevésbé ismert összefüggésekre világít rá, hogy meggyőzze az építészeket, várostervezőket, kivitelezőket, ingatlanfejlesztőket. Elemzi a "zöld" beruházásokból fakadó számszerűsíthető nyereségeket és közvetett előnyöket. A felsorolt előnyök ellenére mégsem terjed rohamos mértékben a környezettudatos ingatlanfejlesztés. Ezt a szerzők a jelenség új keletűségével magyarázzák: nehéz hozzájutni a megfelelő képzéshez, információkhoz, a bankok természetszerűen nagyobb kockázatot látnak az újdonságok finanszírozásában, a fejlesztők pedig nem szívesen ugranak fejest az ismeretlenbe; nem köztudott köreikben, hogy létezhet egyszerre gazdaságos és környezetbarát beruházás.
A gátló tényezők leküzdésében szeretnének segíteni a könyv szerzői az "zöld" ingatlanfejlesztés menetének ismertetésével, az első vázlatok születésétől az értékesítésig.
Az első fejezetben a lehetséges megközelítéseket mutatják be: a vízió fontosságától kezdve a rendszerelvű gondolkodáson és a költséghatékony, felhasználók igényeivel is számoló megközelítéseken át a csapatmunka szerepéig. A különböző ökologikus stratégiákat is elemzik, a barna és a zöldmezős területfejlesztések köréből egyaránt. A piackutatás, a megvalósíthatósági tanulmányok speciális szempontjai után a beépítés és az egyes épületek tervezése során alkalmazható stratégiák ismertetése következik. A sokszor forradalmi ötletek megvalósítása azonban az azt engedélyező hatóságokon, a törvények és a bürokrácia szabta kereteken is múlik. Az akadályok leküzdéséhez számos praktikus tanácsot ad a kötet.
A hosszú engedélyeztetési folyamat mellett a pénzügyi fedezet előteremtése is nehezebb a hagyományos beruházásokhoz képest. Bár vonzóbb, egészségesebb, élhetőbb környezetet teremtenek alacsonyabb fenntartási költségekkel, a "zöld" fejlesztések általános idegenkedést keltenek viszonylagos ismeretlenségük folytán. Ezért a pénzügyi szakemberek meggyőzéséhez szükséges taktikák is helyet kaptak a kötetben. Egészséges kapitalista nézőpontnak megfelelően az ingatlanfejlesztés kérdéseit termék-orientált módon kezelik a szerzők, ahol magának a "gyártásnak" az egyik legfontosabb szakasza a kivitelezés, amikor is az áru elnyeri végső formáját. A környezettudatos, jó terv is félresikerülhet, ha felelőtlen módon valósítják meg, ezért fontos megismerkedni az építés során alkalmazható környezetbarát stratégiákkal. És ha sikerül az elképzeléseknek megfelelően létrehozni a "terméket", még a fejlesztőre vár a feladat, hogy gondoskodjék annak eladásáról is. Meg kell találni, hogy az adott paci helyzetben a környezetbarát fejlesztés mely tulajdonságai jelenthetnek versenyelőnyt, és ezt hogyan lehet megfelelő módon kommunikálni.
A könyv záró fejezeteiben már túlmutat a klasszikus ingatlanfejlesztés körén; a megvalósult beruházás fenntartását, a közösség és az épületek egymásra hatását, a fenntartható fejlesztés jövőjével kapcsolatos kérdéseket is taglalja. Vaskos függelékében egységes szerkezetben közli a szöveges részt illusztráló beruházások alapadatait, további információforrásokat felsorolva. A kötet egy nálunk még nem létező gyakorlat bemutatásával igen jól szolgálhatja a fenntartható építés hazai meghonosítására irányuló törekvések jövőjét.


Jároli József ismertetése

vissza Ismertetők

vissza Katalógus