628.1 K 89
König, Klaus Werner: Regenwasser in der Architectur. Ökologische Konzepte
Esőviz az épitészetben. Ökologikus tervek
Staufen bei Freiburg : ökobuch, 1996. 236 p. ill.
ISBN 3-933964-60-5


Földünk vízkészletei a párolgás és csapadékképződés globális körforgásával együtt összefüggő rendszert alkotnak. Az ember a vízvezetékek építésével, mocsarak lecsapolásával, a hajózással, a folyók szabályozásával már évezredek óta egyre növekvő mértékben avatkozik bele ebbe az igen érzékeny rendszerbe, aminek mára már nyilvánvalóak a következményei; árvizek, a talajvízszint csökkenése, lassú kiszáradás. Ha globális méretekben nem is, közvetlen környezetünkben azonban sok lehetőség van arra, hogy megállítsuk ezt a fenyegető folyamatot. Egy ilyen eszközt mutat be ez a könyv, amelyben az esővíz hasznosításával, illetve természetes módon történő elszivárogtatásával ismerkedhetünk meg.
Az esővíznek a háztartásokban történő felhasználásával jelentős mennyiségű ivóvizet takaríthatunk meg, amivel nem csak költségeinket csökkenthetjük, hanem a víz folyóvizekből és talajvízből történő elvonását is. Ezen kívül a csatornákat és tisztító berendezéseket is tehermentesítjük azáltal, hogy az esővizet nem vezetjük közvetlenül a lefolyókba, hanem felfogjuk, tároljuk, s a felesleget pedig visszavezetjük a talajba vagy levegőbe. A tetőkről lefolyó és ciszternákban összegyűjtött csapadék a háztartásokban elsősorban WC öblítésre, ruhamosásra (a lágy esővíz nem igényel annyi mosóport és vízlágyítót), autómosásra, locsolásra használható, de nagyobb üzemek, köz- és sportlétesítmények is ki tudják váltani ily módon vízigényük jó részét.
Az esővíz beépített környezetben történő kezelésének másik fontos módja a visszatartás és a helyben történő elszivárogtatás, illetve elpárologtatás. Ez történhet nyílt vízfelületek által, vagy vízáteresztő burkolatok, föld feletti és alatti árkok segítségével, zöld tetők kialakításával. Ezen beavatkozások javítják környezetünk mikroklímáját, megakadályozzák a talajvíz csökkenését és kiküszöbölik azokat a technikai, higiéniai és financiális problémákat, amelyeket az esővíz szennyvízcsatornákban történő elvezetése okozhat.
A szerző részletesen ismerteti, hogy milyen környezeti, technikai, anyagi stb. feltételek szükségesek az egyes megoldásokhoz, leírja a tervezés, megvalósítás és működtetés pontos menetét, és mindehhez részletes ábrákat és számításokat mellékel. Ezen kívül olvashatunk számos már megvalósult német, svájci és osztrák példáról, az egyedi lakóházaktól egészen a lakótelepekig vagy közintézményekig.
Egyes fejezetek a német vízügyi normákat, jogi szabályozókat, árakat, érdekkonfliktusokat is ismertetik. Bár ezek helyenként távol esnek a hazai gyakorlattól, mégis sok tanulsággal szolgálhatnak a magyar olvasó számára is. A könyv elolvasása ajánlható szakembereknek a tervezés, a vízgazdálkodás, településfejlesztés vagy akár a magasabb szintű jogalkotás területén, de mindazoknak is, akik közvetlen környezetükben szeretnének cselekedni az ivóvíz, a talajvíz, s az evvel összefüggő mikroklíma védelmének érdekében.


Perlaki Kornélia ismertetése

vissza Ismertetők

vissza Katalógus