690 Z 45
Ziesemann, Gerd - Kranpfer, Martin - Knieriemen, Heinz: Natürliche Farben. Anstriche und Verputze selber herstellen
Természetes színezékek. Önállóan festeni és vakolni
Aarau : AT Verlag, 2000. 144 p. ill.
ISBN 3-85502-523-1


A természetes festékek előállítása és használata visszanyúlik az emberiség történelmének hajnaláig. Állati, növényi és ásványi anyagokat használt az ősember a sziklarajzok elkészítéséhez, s ugyancsak természetes színezékek díszítik Pompei fennmaradt freskóit, vagy a középkor csodálatos oltárait. Ennek a folyamatnak a kőolaj származékok XX. században meginduló felhasználása vetett véget. A gyorsan fellendülő nagyipari termelés ugyanis tömegesen dobja piacra a kényelmes, olcsó, könnyen beszerezhető, s látszólag jobb szintetikus festékeket, melyek mára szinte csaknem kiszorították az évszázadokon keresztül használt hagyományos festékeket. De kényelmünkért, fogyasztói megszokásunkért, tájékozatlanságunkért igen nagy árat fizetünk, ugyanis a szintetikus festékek, lakkok, hígítók mérgező anyagokat is tartalmaznak, amiről a festékdobozok címkéi nem tájékoztatnak megfelelő módon. S hová tűnt a mai otthonokból az ezernyi árnyalat, finom részlet és illat, amelyet csak a természet anyagai tudnak nyújtani.
A könyv a felejtés folyamatával szembeszállva újra emlékezetbe kívánja idézni az évszázadokon keresztül használt és bevált festékeket, bevonatokat és a hozzájuk kötődő technikákat. Alapvető információkra lelhetünk a leggyakrabban használt nyersanyagokról, azok fizikai tulajdonságairól, pontos recepteket kapunk az egyes festékek elkészítéséhez, s azt is megtudhatjuk, hogy mely keverék milyen környezetben és alapfelületen alkalmazhatóak.
A szerzők elsőként a falfestékeket tárgyalják, amelyeket kötőanyaguk szerint csoportosítanak. Így megismerhetjük az enyves festékeket, a tejfehérjéből (leginkább túróból) készült kazeines festékeket, valamint a szilikátfestékeket, s természetesen a nagy múltra visszatekintő mészfestéket is. Szó esik a külső vakolatokról, a színezéshez használt föld-, illetve ásványi pigmentekről, valamint az érdekes történetű, bár a felfestésben ritkán használt organikus eredetű színezékekről is. Külön témaként szerepel a fafelületek, ajtók, ablakok kezelése, ahol is a szerzők a megelőző favédelem különböző módjait hangsúlyozzák, és leírják a természetes olajfestékek, lakkok, lazúrok előállításának módját. A padlók bevonásához is találunk ismert és kevésbé ismert technikákat. Ezen kívül olvashatunk még nem mérgező rozsdavédő szerekről, pácokról, ragasztókról és kittekről, valamint gyermekek számára elkészíthető gyurmáról, krétáról és festékről.
A könyvet végigolvasva természetesen nem válunk festő-mázoló szakemberekké, de ahhoz elegendő ez a bevezetés, hogy kritikával forduljunk a jelenleg piacon található szintetikus festékek felé, s feléledjen bizalmunk a régi, jól bevált technikák és anyagok iránt. Ha pedig még kedvünk is támad kipróbálni ezeket, akkor nem csak egy egészségesebb élettér lesz a jutalmunk, hanem a kreatív alkotó munka által nyújtott öröm is.


Perlaki Kornélia ismertetése

vissza Ismertetők

vissza Katalógus