690 H 11
Haefele, Gottfried - Oed, Wolfgang - Sabel, Ludwig:
Hauserneuerung. Instandesetzen, Renovieren, Modernisieren. Eine Anleitung zur Selbsthilfe
Házfelújítás. Helyreállítás, megújítás, korszerűsítés. Útmutató az önálló építkezéshez
Staufen bei Freiburg : ökobuch, 1988. 237 p. ill.
ISBN 3-922964-43-5


A régi házak óriási gazdasági, kulturális és ökológiai értékeket rejtenek magukban. E könyv útmutatást ad, hogyan lehet ezen értékeket kihasználva a régi épületeket környezettudatos módon a jelen kor kívánalmainak megfelelően átalakítani.
A "Házfelújítás" azokhoz az egyéni építkezőkhöz szól, akik saját idejük, tehetségük és vállalkozó kedvük mértékétől függően részt akarnak venni a felújítási munkákban. Ebből kiindulva a könyv a teljes építés, illetve átalakítás folyamatát bemutatja, kezdve az épület állagának felmérésétől, a tervezési és engedélyezési folyamaton át egészen az egyes épületszerkezetek kivitelezéséig, mindig jelezve azonban, hogy mely munkálatokat végezheti el akár egy laikus is, és hol célszerű vagy elkerülhetetlen a szakember bevonása.
Mivel a régi ház fogalmába rengeteg különböző korú, stílusú és funkciójú építmény tartozik, a könyv írói három jellemző épülettípust emelnek ki: az évszázados múltra visszatekintő tradicionális Fachwerk-házat, a XIX-XX. század fordulóján épült városi bérházat, valamint a XX. század ötvenes, hatvanas, illetve hetvenes éveiben épült családi házakat. Az átalakítás szempontjából mindegyik épülettípusnak megvan a maga előnye és hátránya, de a könyv mindig figyelmeztet, hogy milyen problémákra kell különösen odafigyelni, s milyen lehetőséget kínálnak az egyes típusok.
A szerzők környezettudatos szemléletéből fakadóan a könyv egyik vezérfonala az energiatakarékosság figyelembe vétele. Régi épületeknél ez azért különösen fontos, mert a megfelelő fűtés- és hőtechnikai eljárások segítségével akár negyedére is csökkenthető az eredeti energia-felhasználás, ami globális mértékben is csökkenti a fűtőanyagok felhasználását, s ezzel együtt a távozó égéstermékek kibocsátását. A nem éppen költségkímélő eljárások mellett (pl. külső szigetelések, napkollektorok stb.) megtudhatjuk azt is, hogyan lehet egészen egyszerű, hétköznapi módokon elősegíteni a jobb energiahasznosítást.
Az energiatudatosság mellett a másik fontos, egész könyvön végigvonuló szempont a megfelelő, környezetkímélő építőanyagok kiválasztása. Itt nemcsak az egyes anyagok egészségkárosító hatását kell mérlegelni, hanem az előállításuk során felhasznált energiamennyiséget és eseteleges káros anyag kibocsátást, illetve az elbontás utáni újrahasznosítást. Az egyes építőanyagok ilyen szempontú összehasonlítását táblázatok segítik.
A felújítás, átalakítás az épület minden részét érintheti, ezért a könyv külön fejezetekben tárgyalja az egyes szerkezeti elemeket, kezdve az alapozástól egészen a burkolatokig. Szó esik arról, milyen károk keletkezhetnek az egyes elemekben az idők során, hogyan lehet ezeket kijavítani, s hogyan lehet a mára elavult megoldásokat modernizálni. A javasolt eljárásokat fekete-fehér képek és részletes csomóponti ábrák teszik közérthetővé.
A könyv olvasásakor és alkalmazásakor természetesen figyelembe kell venni, hogy elsősorban német olvasóknak íródott, mindenütt a német építészeti normákkal, szabványokkal és árakkal találkozunk. Mindezen különbözőségek ellenére azonban a magyar olvasó számára is hasznos, hiszen a környezetkímélő házfelújítás alapkérdései mindkét országban azonosak.


Perlaki Kornélia ismertetése

vissza Ismertetők

vissza Katalógus