720 T 22
Talbott, John: Simply Build Green. A Technical Guide to the Ecological Houses at the Findhorn Foundation
Zöld építés egyszerűen. A Findhorn Alapítványökoházainak műszaki útmutatója.
Findhorn : Findhorn Press, 1997. 224 p. ill.
ISBN 1-899171-90-8


Napjaink egyik fontos kérdése a környezetbarát, a fenntartható azaz a "zöld' építés. A könyv a skót Findhorn Alapítvány Ökologikus Falu projektjének leírását tartalmazza, olvasmányos társalgási stílusban a program ismertetésétől a tágabb környezet és a szolgáltatások ismertetéséig.
A Királyi Légierő egykori tábora helyére a természetes környezettel harmonizáló és egyszerűen megépíthető "zöld' házakat terveztek, különös figyelemmel az energia-felhasználás mérséklésére, a szennyezőanyag kibocsátás csökkentésére és az egészséges életfeltételekre. A könyv bevezető fejezete bemutatja a Findhorn Alapítványt, ismerteti az öko-házak elvét és az épületbiológia objektíve meghatározható fogalmait. E fejezet a program ismertetésével - többek között láncházak és kör alaprajzú házak - bemutatásával zárul.
A második fejezetben a szerző a szerkezeteket veszi sorra az alapozástól a tetőig. Korrekt, szakszerű számításokat, diagramokat is bemutat, de ezeket minden esetben egyszerű szavakkal, érthetően megmagyarázza. Külön alfejezetet szentel a "lélegző" szerkezetek leírásának, amelyek az egyenletes légcserét biztosítják, miközben a friss levegő felmelegítése a szerkezeten áthaladó veszteségáramok rovására történik. A szerkezet kiválasztásánál döntő szempont volt a gyors, egyszerű megépíthetőség.
A harmadik fejezet az építőanyagokat taglalja, elsősorban abból a szempontból, hogyan tudjuk hasznosítani amit a természet adott nekünk. A "helyi tevékenység" és a globális gondolkodás együttesére jellemző az az állásfoglalás, hogy noha az építéshez használható egyik legtermészetesebb anyag a fa, először meg kell győződnünk arról, hogy az nem az esőerdőkből származik-e, nem környezetromboló tevékenység révén került-e a piacra.
Az elemzett anyagok listája egyébként a vályogtól a rézig terjed, de a burkoló anyagok, burkolatok, festékek és konzerváló szerek is kaptak két fejezetet. A falu építése során természetesen a helyben megtalálható anyagokat részesítették előnyben - csökkentve ezzel a szállításhoz tartozó energia fogyasztást, valamint az azzal járó légszennyezést.
A negyedik fejezet az "Energia" címet viseli és igen széles területet fed le. A hőszigetelés kérdései mellett itt ismerteti a különböző üvegezések és ablakszerkezetek tulajdonságait, az utóbbiakat mind a hőmérleg, mind a természetes világítás szempontjából. Az épületeken és épületekben közvetlenül alkalmazható passzív és aktív szoláris rendszerek mellett a szélenergia hasznosítási lehetőségeit is bemutatja, amellyel a telep elektromos energiaellátásához járultak hozzá. Elemzi a fűtési és a világítási rendszereket, az energiafogyasztó háztartási készülékeket is.
Az utolsó fejezetben a szennyvízkezelést, a csapadékvíz hasznosítást, a különböző káros környezeti hatásokat (radon, elektromágneses erőtér) tárgyalja, de érinti az infrastruktúra, a közösségi létesítmények és az épület-felújítás kérdéseit is.
A könyvet értékes adatgyűjtemény és bőséges irodalomjegyzék egészíti ki. A mondanivaló megértését nagyban segítik a jól érthető vonalas ábrák és a fekete-fehér fényképillusztrációk. A könyv egyaránt hasznos információkkal szolgál az építőiparban dolgozó szakemberek, illetve a téma iránt általánosságban érdeklődő közönség, a reménybeli építtetők számára.


Szűcs Ágota ismertetése

vissza Ismertetők

vissza Katalógus