720 G 62
McNicholl, Ann - Lewis, J. Owen (eds.): Green Design. Sustainable Building for Ireland
Ökologikus tervezés. Fenntartható építészet Írországban
Dublin : University College, 1996. 162 p. ill.
ISBN 0-7076-2392-8


A környezetbarát tervezés kézikönyve három fő részre tagozódik.
Az első rész fejezetei: Építészet és fenntartható fejlődés, Fenntartható tervezés, Megújuló energiák Írországban. Ez a rész az energia, és a fenntartható fejlődés fogalmait mutatja be röviden, közérthető formában.
A második rész két általánosabb fejezettel kezdődik. Az első a komfort és az egészséges környezet rövid áttekintő leírását adja, a második pedig az éghajlat elemzésével foglalkozik, de a vizsgálat tárgya csak az Ír sziget. A helyszín problémáit tárgyaló harmadik fejezet a növényzet , a felszín és a talaj kérdéseire is kitér, különös tekintettel a vízháztartásra. Az építészeti-szerkezeti kérdések vizsgálata az építőanyagok környezeti hatásainak leírásával kezdődik. A határoló szerkezetekkel foglalkozó fejezet tételesen vizsgálja a falak, födémek, tetőfedések, padlók és nyílászárók kérdéseit. Külön fejezeteket szenteltek a szerzők a fűtés, hűtés, szellőzés és világítás kérdéseinek, és ezekben a fejezetekben az aktív és passzív szoláris rendszereket is bemutatják. A vízről szóló fejezet viszont nem a vízellátási rendszereket, hanem a különböző takarékossági és hasznosítási lehetőségeket mutatja be röviden. Egy rövid fejezet foglalkozik a hulladékgyűjtés és hulladékkezelés problémáival.
Az előző, elsősorban tervezési szempontokat tárgyaló fejezeteket a felújítás valamint az üzemeltetés kérdéseit ismertető fejezetek követik. Ez a rész az építőanyagoktól az építészetig terjedő kérdések körében számos épületgépészeti és üzemeltetési kérdésre is kitér, amely a megszokottnál tágabb területet jelent. Ugyanakkor némi szűkítést jelent az, hogy az éghajlati és szabályozási kérdések- talán érthető okokból- csak az Ír szigetre illetve az Ír Köztársaságra szorítkoznak. A második rész fejezeteit ellenőrző kérdések gyűjteménye követi. E kérdések sorozata támpontokat ad annak végiggondolásához, hogy a tervezett megoldások, a választott anyagok mennyiben elégítik ki a "környezetbarátság" feltételét.
A harmadik rész a javasolt tervezési módszereknek és a különböző megoldások értékelési módszereinek leírását tartalmazza. A függelékek a nemzetközi építész szövetség nyilatkozatával kezdődnek. Ezt további gyakorlati adatok és módszerek követik éspedig : a hengeres nappálya diagram, az építőipari termékek környezeti szempontú kérdőíve, a nettó sugárzási nyereség illetve a fűtési energiaigény számítási módszere, valamint a normalizált teljesítmény mutató meghatározása. A függelékek sorát írországi éghajlati adatok gyűjteménye, fogalom-meghatározások, irodalomjegyzék és tárgymutató zárják.


Szűcs Ágota ismertetése

vissza Ismertetők

vissza Katalógus