728.1 C 24
Cofaigh, Eoin O. - Oley, John A. - Lewin, J. Owen: The Climatic Dwelling
Klímatudatos lakásépítés
London : James and James, 1998. vii, 165 p., ill.
ISBN 1-873936-39-7


Az elmúlt években több olyan könyv jelent meg, amelyek fölhívják a gyakorló építészek figyelmét a környezetbarát építés fontosságára, elveire és módszereire.
E témakör fontosságát és időszerűségét nem lehet eléggé hangsúlyozni. Az építési szektor energiafogyasztása a mérsékelt égöv országaiban az országos fogyasztásnak közel felét teszi ki, ennek megfelelően jelentős a környezetkárosító hatás is.
A kérdés több oldalról is vizsgálható. Az energiafogyasztás mérséklése és a megújuló energiák hasznosítása a megoldás egyik kulcskérdése : minél kevesebb a fosszilis energiahordozók fogyasztása, annál tovább tartanak az egyébként véges készletek és annál kisebb a környezetkárosító szennyező anyagok kibocsátása. A fenntartható fejlődés fontos feltétele a nyersanyag készletekkel való gazdálkodás, amely az építés-üzemeltetés-bontás anyag- és energiaigényének és környezeti hatásának komplex elemzését igényli. A kérdés másik oldala az épületet használó emberek komfortérzetének biztosítása racionális eszközökkel, az egészséges lakó- és munkakörnyezet feltételeinek biztosítása.
Az adott témakörben megjelent könyvek egyike az itt ismertetett kiadvány.
A könyv címe a klímatudatos építészetre utal. A felfogás lényege az, hogy az épületnek mind koncepciójában, mind részleteiben az adott helyszín éghajlati - környezeti feltételeihez kell igazodnia, a lehető legjobban kell hasznosítania a napsugárzás, a szél, a terepadottságok, a növényzet hatását az épület fűtésére, hűtésére, természetes világítására. Az elemzés lakóépületekre vonatkozik.
A klímatudatos építészet elve és gyakorlata igen régi. A könyv bevezető fejezete egyrészt történelmi áttekintést nyújt, másrészt a jelenkor feltételei alapján vizsgálja a koncepció fenntartásának és fejlesztésének lehetőségét és szükségességét.
A második fejezet a "Hagyományok" címet viseli. Nagyszámú, különböző időben és különböző helyszíneken épült lakóépület példáján keresztül mutatja be a klímatudatos tervezés főbb kérdéseit; mint a helyszín mikroklimatikus adottságai, az épület formája, a határoló szerkezetek, a loggiák. az alkalmazott anyagok. Külön rész foglalkozik a szimbolizmus kérdéseivel.
A harmadik fejezet a tervezési stratégiákat, a negyedik ennek egyes összetevőit elemzi.
Rövidebb alfejezetekben kerülnek sorra az energiával és a fenntartható fejlődéssel kapcsolatos fogalmak, valamint a várostervezés néhány kérdése. Külön alfejezetek foglalkoznak a fűtés, hűtés és világítás passzív és aktív rendszereivel. Az épületet illetően - a történelmi példákat felsorakoztató második fejezethez hasonlóan - a helyszín, a forma, a határoló szerkezetek, az ablakok, a napterek, az árnyékoló szerkezetek kérdéseit taglalja egy-egy alfejezet.
A könyvet a mai korból vett elemző esettanulmányok és bőséges irodalomjegyzék teszi teljessé.
A kötet rendkívül szép kiállítású, igen gazdag fénykép illusztrációval és önmagukért beszélő, színes magyarázó ábrákkal, amelyek különösebb előtanulmányok nélkül is könnyen érthetővé teszik a klímatudatos építés elveit, az egyes megoldások lényegét. Az ábraanyag jó áttekintést ad a legkülönösebb éghajlatokhoz igazodó épületekről és a különböző korok technikai eszközeivel és anyagaival megvalósítható megoldásokról. Különösen ajánlható azok figyelmébe, akik szélesebb áttekintésre kívánnak szert tenni, mai és helyi problémáikat térben globális, időben több történelmi korszakon átívelő összefüggésekben szeretnék szemlélni.


Szűcs Ágota ismertetése

vissza Ismertetők

vissza Katalógus