320 L 29
Lasch, Christopher: The Revolt of the Elites and the Betrayal of Democracy
Az elitek lázadása és a demokrácia elárulása
New York, NY ; London : W.W Norton, 1995. x, 276 p.
ISBN 0-393-03699-5


Christopher Lasch (1932-1994) a Rochesteri Egyetem professzora volt. Korábbi munkássága olyan műveket vonultat fel, mint a bestsellerré vált: A nárcizmus kultúrája, A minimál én, a Mennyek egy szívtelen világban és legutóbb Az igazi és egyetlen Menny: a haladás és kritikája.
Az elitek lázadása és a demokrácia elárulása
- heroikus teljesítmény, Lasch mint történész és kultúrkritikus kimagasló pályájának méltó hattyúdala. Ebben a gondolatébresztő munkában, melyet a szerző közvetlenül a halála előtt fejezett be, a legvilágosabban megrajzolt kritikáját adja annak, hogy mi is a baj az amerikai szellemi és menedzseri elit érték- és hitvilágával. A kiemelkedő történész érvekkel támasztja alá, hogy a mai demokráciát nem a tömegek fenyegetik, ahogy José Ortega y Gasset (A tömegek lázadásá-ban) állítja, hanem az elitek. Ezek a mobil és szemléletmódjukban egyre inkább globalizálódó csoportok elutasítják a korlátokat, a nemzethez, vagy a helyhez való kötődést. Lasch szerint amilyen mértékben elszigetelik magukat saját hálózataikban és enklávéikban, ugyanilyen mértékben tesznek le a középosztályról és árulják el az amerikai polgári demokrácia eszményét.
Ez a könyv a legnemesebb fajtából való történelmi tanulmány, mely a múltba visszanyúlva igyekszik feltárni a jelenkori dilemmák gyökereit. A szerző gondosan leírja, ahogy a meritokrácia, tehát az érdemes emberek, a karriert befutott, pozicionált diplomások kasztja - az elitbe való szelektív felemelkedése során - fokozatosan kiszorította a valódi szakértelem és a minden embernek egyformán kijáró tisztelet demokratikus amerikai eszményét. Egyéb kulturális trendek között élesen kritizálja a teljesítményen keresztül történő önértékelés divatját, mint a mélyebb társadalmi problémák megoldásának helytelen kezelésmódját, és támadja az akadémikus baloldal fensőbbséges álradikalizmusát. Briliáns módon világít rá, hogy miért is apatikusak az amerikaiak tömegkultúrájuk vonatkozásában, és miért nem látják sok értelmét a politikai vitáknak és a parlamenti választásoknak.
A kötet erőteljes befejező részében a szerző a demokrácia spirituális válságát járja körül. Az elitek megszabadulva a vallás által nyújtott morális és etikai útmutatások ballasztjától, abba a hitükbe kapaszkodnak, hogy a tudomány segítségével kézben tarthatják saját sorsukat, kontroll alá vonhatják a végzetet, és meghaladhatják az emberi halandóság korlátait. Ennek az illúziónak a kergetése közben belehabarodtak a globális gazdaság eszményébe és gyakorlatába. Lázadásuk - a szerző figyelmeztetése szerint - káros és romboló mindannak a vonatkozásában, amit eddig az amerikai élet értékeinek tekintettek
Lasch könyvének erős, eredeti gondolatai minden olvasót felráznak, akik a demokrácia jövőjéért aggódnak Amerikában vagy bárhol a világon.


Malecz Attila ismertetése (Ökotáj. 12/13. sz. 1996. 23. p.)

vissza Ismertetők

vissza Katalógus