630 R 16
Merrill, Richard (ed.): Radical Agriculture
Radikális mezőgazdaság
New York, NY [etc.] : Harper and Row, 1976. xix, 459 p.
ISBN 0-06-090337-6


Radikális mezőgazdaságon Merill azt érti, hogy "napjaink vidéki demokráciájának igazi ereje az olyan gazdaságilag életképes családi farmgazdaságok megteremtésében rejlik, amelyek a nagy agrárbiznisz mindenhatósága ellenére képesek fennmaradni. A következő lépcső az lesz, amikor az ökológiailag is stabil falusi közösségeket is meg tudjuk teremteni, melyek fenntartahatóak is lesznek." A könyv létrehozásában közreműködők egészen különböző pontokról kiindulva járulnak hozzá ahhoz a küzdelemhez, amelyből felsejlik a posztindusztriális mezőgazdaság képe. A kötet 20 tanulmánya összegzését adja egy radikális mezőgazdaság ökológiai, gazdasági, fizikai és társadalmi jellemzőinek. Nyilvánvaló, hogy azok számára, akik a nagyüzemi mezőgazdaságban érdekeltek, ezek a gondolatok tényleg radikálisnak fognak tűnni. A többség számára azonban mindez a józan ész megnyilvánulásaként, ékes bizonyítékaként hat.
A könyv az egyik legjobb bevezetés - a régiek legjobb értékeinek megtartása mellett - az új mezőgazdasági szemléletbe. A szerzők listája szinte a pragmatikus élelmezés-futurológusok almanachjának is csenghet: Jerry Goldstein, Helga Olkowski, John Todd, Paul Relis, Bill McLarney, Michael Perelman, Murray Bookchin, Wendell Berry és Peter Barnes; olyan területeket taglalva, mint a földreform, a profitorientált, iparszerű mezőgazdaság, az energiatakarékosság, az élelmiszer-szövetkezetek, a városi mezőgazdálkodás, a szerves farmgazdaság, a vízkultúra, a biológiai növényvédelem.
Ha sokan el is olvasnák, a Radikális mezőgazdaság nagyon fontos, messzeható következményekkel járó könyv lehetne annak révén, hogy igen erőteljes összegzését tudja nyújtani igen szerteágazó területek elgondolásainak, mint például a talajtudomány, a filozófia és a napenergia-hasznosítás. "Tulajdonképpen ott kellene feküdnie a szupermarketek bejáratainak figyelemfelkeltő reklámstandjain, elérhetővé válva mindenki számára" -- írta Sam Love a Washington Postban.


Malecz Attila ismertetése (Ökotáj. 18/19. sz. 1998. 164. p.)

vissza Ismertetők

vissza Katalógus