502 I 58
Ayres, Robert U. - Simonis, Udo E. (eds.): Industrial Metabolism. Restructuring for Sustainable Development
Ipari anyagcsere. Átalakítás a fenntartható fejlődés érdekében
Tokyo, New York, NY, Paris : United Nations University Press, 1994. xiv, 376 p., ill.
ISBN 92-808-0841-9


A könyv a Föld jelenének és jövőjének egyik legnagyobb problémáját: az ipari fejlődés környezeti hatásait elemzi. A szerzők az ipari folyamatokat az élőlények szervezetében lezajló anyagcseréhez hasonlítják. Mindkét esetben anyag- és energiaáramlás történik a szervezet és a környezet között, aminek eredményeként a nyersanyagokból és az energiahordozókból végtermék és hulladék keletkezik. A párhuzam az élőlényekkel egyetlen üzem, egy régió ipari termelése, de akár az egész Föld ipari tevékenysége esetében felállítható. Ez a szemlélet azért új, mert nemcsak a hagyományosan megszokott anyagok áramlását veszi figyelembe, hanem azokét is, melyeket eddig a természettől ingyen kapott ajándéknak tekintettünk, mint például a levegő vagy a víz. A szerzők az ipari és a fejlődő országok ipari tevékenységét az anyagáramlás sajátosságai szerint, valamint megtörtént környezetszennyező esetek leírásán keresztül elemzik.
Jelenleg - az élővilágból vett további hasonlattal élve - az iparosodás a rákos sejtburjánzáshoz hasonlatos káros és szabályozatlan folyamat a Föld "testén". A végeredmény mindkét esetben a "gazdaszervezet" elpusztulása. A bioszféra veszélyes mértékű károsodásának ma már számtalan jele tapasztalható: az üvegház-gázok arányának növekedése az atmoszférában, az ózonréteg sérülése, a talaj és a felszíni vizek savasodása, a mérgező anyagok felhalmozódása a talajban és az üledékben, a radioaktív anyagok, a hosszú élettartamú, nem-lebomló mesterségesen előállított vegyületek felhalmozódása, a trópusi erdők nagymértékű csökkenése, a biodiverzitás csökkenése stb.
A szerzők újszerű elemzésükkel a bioszféra pusztulásának elkerülésében szeretnének segíteni. A politikusoknak, gazdasági szakembereknek és a technikai fejlesztéssel foglalkozó szakembereknek szóló üzenetük lényege, hogy a jövőben az ipari fejlesztés során a teljes anyag- és energiacserét figyelembe kell venni. Csakis így menthető meg a földi bioszféra.


Dr. Adorjánné Farkas Magdolna ismertetése

vissza Ismertetők

vissza Katalógus