711.4 H 70
Hillier, Bill - Hanson, Julienne: The Social Logic of Space
A tér társadalmi logikája
Cambridge : Cambridge University Press, 1997. xiii, 281 p., ill.
ISBN 0-521-36784-0


Minden használati tárgy, így egy épület megítélésének is fontos ismérve, hogy a rendeltetési céljának megfeleljen. Az épület azonban több egy célszerűen elkészített tárgynál: az épület a tér átalakítása tárgyakon keresztül. Az épület a társadalom fontos vizuális szimbóluma. Kapcsolatot teremt az absztrakt világ és a tárgyakban megtestesülő anyagi világ között.
A kötet az ember által átformált tér jellemzőit és kialakulását elemzi. Szerzői számos példán keresztül szemléltetik, hogy a különböző társadalmak egymástól eltérő mesterséges tereket alakítottak ki. Egy település épületeinek elrendezése, illetve egy épület belső terének kialakítása a korszak és a nép jellemzőit, illetve az épületet használók társadalmi és családi helyzetét egyaránt visszatükrözi. A település szerkezete, és az épület belső elrendezése megszabja a településen, illetve az épületben élő, dolgozó emberek egymás közötti kapcsolatait. Épület és ember kölcsönösen hatnak egymásra.
A régi idők település-szerkezetét és a régi épületek belső tereit az antropológia, a maiakét pedig a szociológia vizsgálja. A kutatók azt is elemzik, miként alakulnak át ezek a mesterséges terek a történelem folyamán. A könyv hasznos olvasmány lehet mind a várostervezők és az építészek, mind pedig a szociológusok, a történészek és az antropológusok számára.


Dr. Adorjánné Farkas Magdolna ismertetése

vissza Ismertetők

vissza Katalógus