728 P 49
Pearson, David: The New Natural House Book. Creating a Healthy, Harmonious and Ecologically Sound Home
Új természetes ház. Egészséges, harmonikus és ökologikus lakókörnyezet teremtése
London : Conran Octopus, 1998. 304 p., ill.
ISBN 1-85029-985-4


A természetes ház-at 1989-ben adták ki először, hat nyelvre lefordították, s azóta a téma klasszikus, rádiós és televíziós műsorokban, napilapokban, folyóiratokban rendszeresen idézett, legismertebb könyve.
Bár információinak és tanácsainak jó része ma is érvényes, a megjelenése óta bekövetkezett jelentős változások indokolják átdolgozott újabb kiadását. Az elmúlt évtizedben jelentősen megnőtt a környezeti problémák általános ismertsége, ami szerencsére e problémák megoldása iránti elkötelezettség növekedésével párosult. Környezetbarát termékek sokasága került piacra, s megjelentek az otthonok bizonyos függetlenségét biztosító napelemek, szél-, és vízgenerátorok. Az öko-termékek gyártása, kereskedelme jelentős üzletté vált, s egyre több termékkalauz segíti a vásárlókat a válogatásban.
Azonban az új termékek, az allergiát nem okozó anyagok, a kevésbé környezetszennyező festékek, az elektromos sugárzást elnyelő eszközök megvásárlása önmagában nem elegendő, a természetes ház létrehozásához alapvető elvek megértésére is szükség van. (Például hogy az energiahatékonyság és jó közérzet biztosításának első lépése a megfelelő hely és tájolás kiválasztása).
Ráadásul az otthon több, mint alkotórészeinek egésze: egyben spirituális középpontunk, hely, ahol önmagunkká válhatunk. Ha ez a lehetőség, vagyis a lélek hiányzik belőle, akkor csupán fizikai szempontból tekinthető egészségesnek. Az otthon a jó érzés és gyógyulás helye kell legyen, ahol harmóniát érzünk önmagunkkal és az élet egészével.
Egészség, ökológia, lélek: ez a három téma vonul végig a könyvön. Az alapjául szolgáló Gaia szemlélet, a régi görögökhöz hasonlóan, egyetlen élő entitásként fogja fel az egész Földet, s több kultúra bölcsességét, gyakorlati tudását összegezve mutatja be, hogyan lehet úgy egyensúlyozni az ökológia, az egészség, a lélek és otthonteremtés követelményei között, hogy harmóniát alakítsunk ki a környező természeti rendszerekkel. A természetes ház egyáltalán nem új dolog, éppen ellenkezőleg. Az emberek ösztönösen mindig így építkeztek, míg modern világunk vissza nem fejlesztette ezt a képességünket. Régészeti bizonyítékok és távoli, fennmaradt népekkel létesült kapcsolataik nyomán bizonyos, hogy őseink messze nem voltak primitív emberek. Életük ugyanolyan mértékben kifinomult bonyolultságot tükrözött és tükröz még ma is, ahol kultúráik életben maradtak, mint a modern városiasodott társadalmak. Rendkívül részletes és mélyreható tudásra tettek szert az őket körülvevő világról. Teljes "birtokolt" területük az otthonuk volt. Barlangok, fák, szalmaházak és búvó-sátrak biztosítottak természetes és ideiglenes menedéket számukra a különböző évszakokban. A szerző ettől a ponttól tekinti át elődeink építményeinek változását a különböző korokban, s felhívja a figyelmet arra, hogy a népi építmények, attól függetlenül, hogy rendelkezésre állt a tájnak, klímának megfelelő természetes építőanyag, nem feltétlenül a legoptimálisabban épültek a személyes, a klíma-, és spirituális igényeknek megfelelően.
A könyv alapvetően három fő részre tagolódik. Az első rész - A teljes ház - arról szól, milyen interakciók léteznek a környezet és ember között (A természetes ház, A veszélyes ház) A második rész - Alkotóelemek - foglalkozik az otthon alkotóelemeivel, bemutatva hogyan építsük, lássuk el kényelmi felszerelésekkel és bútorozzuk be lakótereinket az egészség és az ökológia kívánalmai szerint (Élet rendszerek, Anyagok). A harmadik rész - Terek - a könyv alapelveinek alkalmazását mutatja be azt otthon tereinek megtervezésében (Lakóterek, Az alvás terei, Konyhaterek, Fürdő terek, Gyógyító helyek, Zöld terek).

MAGYAR NYERSFORDÍTÁS
Nincs.

Schmidt Sára ismertetése

vissza Ismertetők

vissza Katalógus