720 E 38
Maes, Wolfgang (ed.): Elektrosmog, Wohngifte, Pilze. Baubiologie - praktische. Hilfe für jedermann
Elektroszmog, mérgek a lakásban, gombák. Építészetbiológia. Praktikus tanácsok mindenkinek
Heidelberg : Haug, 1999. 289 p.
ISBN 3-7760-1599-3

Németországban hivatalos adatok szerint minden harmadik ember környezeti károsodásban szenved, amit jelentős részben a közvetlen lakókörnyezet többnyire rejtett negatív hatásai okoznak. A kötet szerzői sokéves tapasztalataik alapján módszeresen feltárják a kockázatokat és kivédésük egyedi lehetőségeit.
A nőgyógyász a lakásban halmozódó mérgeknek az anyákra, a gyermekekre, a nők és a férfiak fogamzó képességére gyakorolt negatív hatásait és az ezekből eredő megbetegedések diagnosztizálási lehetőségeit ismertetve jut el a kezelés és a megelőzés módozataihoz.
Az építészetbiológia szakértőjének fejtegetései a hálószobára összpontosulnak, ahol a legtöbb időt töltjük egyhuzamban. Az "építészetbiológiai méréstechnika 10 pontjában" számba veszi a lehetséges veszélyforrásokat, mindenekelőtt a falakban, a vezetékekben, a különböző készülékekben és felszerelésekben, a szintetikus és fémes anyagokban rejlő, illetve azok következtében kialakuló elektromos, mágneses és elektromágneses mezőket, az egyes építőanyagokban - szerencsére ritkán - kimutatható radioaktivitást, a földmágnesség és a földsugárzás mérhető anomáliáit, a szobalevegő minőségének jellemzőit és a levegőben előforduló káros anyagokat, a porban kimutatható rák- és allergiakeltő anyagokat és elemi részecskéket (pollenek, atkák), a baktériumok, a penész- és élesztőgombák egészségre káros halmozódását, a zaj-, a rezgés- és a fényhatások terhes következményeit, valamint az ivóvíz minőségének problémáit. A szerző kitér az egymást keresztező és erősítő hatásokra, az egészségügyi határértékekre, és minden esetben részletezi a megfelelő helyettesítő anyagok és az árnyékolási lehetőségek alkalmazását is.
Az orvos-természetgyógyászok a környezeti kockázatok csökkentését és az ellenállóerő stabilizálását állítják fejtegetéseik középpontjába. Esettanulmányaikban olyan környezeti károsodások okait, halmozódását és kivédését ismertetik, mint például a neurodermitisz, a tüdőödémák, a májbetegségek, a fülzúgás, az izzadás, a migrén, a daganatos és a különféle gombák által okozott betegségek.
A fizikus az elektroszmoggal - vagyis a lakásokban kimutatható elektromágneses mezőkkel és hullámokkal - foglalkozik, abból kiindulva, hogy a hivatalos egészségügyi határértékek alatt is előfordulhatnak káros hatások, mivel ezen a téren "egy időzített biológiai bomba ketyeg".
Végül a vegyész azoknak a viszonylag kis koncentrációjú, ugyanakkor tartós hatást kifejtő káros anyagoknak szenteli tanulmányát, amelyek elsősorban a festékekből és favédő anyagokból kerülnek észrevétlenül a szobalevegőbe, de kitér a radongáz és a gombák által termelt mérgek következményeire is. A többi tanulmányhoz hasonlóan itt is tanácsokat kapunk a veszélyek kivédésére.
A kötet a szerzők egyéb tanulmányainak felsorolásával és a témába vágó irodalomjegyzékkel kiegészülve válik az építészetbiológia aktuális kézikönyvévé.


Malecz Attila ismertetése (Ökotáj. 23/24. sz. 2000. 100-101. p.)

vissza Ismertetők

vissza Katalógus