502 S 84
Spretnak, Charlene: The Resurgence of the Real. Body, Nature, and Place in a Hypermodern World
A valóság újjáteremtése. Test, természet és hely a hipermodern világban
Reading, MA [etc.] : Addison-Wesley, 1997. 276 p.
ISBN 0-201-53419-3


A mai életfelfogás szerint a modern világban megszabadulunk a test nyűgeitől, a természet nem jelenthet korlátot az emberi tevékenység számára, és a globalizáció következményeként, illetve feltételeként megszűnik az emberek kötődése születésük, neveltetésük helyéhez. A modern kor hősei elhagyják szülőhelyüket és egy új "ígéret földje" felé indulnak. Valójában azonban szakadás jön létre az ember és a természet többi része, az egyén és társai, a test és a szellem között. A modern ember nem kötődik sem a természethez, sem a tágabb családhoz, a közösséghez, a kultúrához vagy a hagyományokhoz. A modern élet jellemzője, hogy egyre nő a városban élők aránya. A város névtelenséget ígér, nem kínál kötődést, hiszen az építészet, a lakberendezés és a tömegkultúra nemzetköziesítésével mindenhol egyforma környezetet biztosít.
A modern szó ma gyakorlatilag a nyugati szinonímája. A modern világra a mechanisztikus szemlélet a jellemző, központban a Homo economicus-szal. Ebben a világban az ember természethez fűződő viszonya annyit tesz, hogy az ember leigázza a természetet. A testhez való viszonyulására az a jellemző, hogy az emberi szervezetet gépezetnek tekinti, amiek gyógyítása egy-egy alkatrész megjavításával egyenlő. A modern gyógyítás ezért nem támaszkodik a szervezet öngyógyító képességére.
A huszadik század politikai, társadalmi katasztrófái azt mutatják, hogy a modern életszemlélet nem vezet sehova. Az utóbbi évtizedekben láthatóan sok minden szétesett, ami addig biztosnak látszott. A technikailag fejlett világ lakói ezért szkeptikussá váltak a modern élet intézményeivel, politikai és gazdasági rendszerével szemben. A modern világban az ember kapcsolata a külvilággal nem valóságos, hanem csupán egy társadalmi konstrukció.
A könyv arra ad választ, hogy miért nem érezzük magunkat otthon ebben a világban és ahhoz ad támpontot, hogyan lehetne a világot ismét a reális alapokra visszahelyezni. Különösen fontos olvasmány lehet a várostervezők, az építészek, a szociológusok, a politikusok, az ökológusok sőt az orvosok számára.


Dr. Adorjánné Farkas Magdolna ismertetése (Ökotáj. 23/24. sz. 2000. 103. p.)

vissza Ismertetők

vissza Katalógus