330 M 50
Meeker-Lowry, Susan: Invested in the Common Good
Befektetés a közjó érdekében
Philadelphia, PA ; Gabriola Island, BC : New Society Publishers, 1995. xii, 258 p.
ISBN 0-86571-292-1


A huszadik század végére a gazdaság és a kultúra globalizációja ment végbe a világban. E folyamatnak sok káros gazdasági, környezeti és társadalmi következménye van. A könyv szerzője azt vallja, hogy a káros folyamatnak azzal lehet gátat vetni, ha a központosított gazdasági rendszerben való részvétel helyett az egyes közösségek helyi gazdaságot hoznak létre.
Ennek nemcsak gazdasági, hanem társadalmi és környezeti haszna is lenne. A helyi termelés során kialakul az emberek közötti összetartás, erősödik a bizalom, valamint elmélyül az ember és a természet közötti kapcsolat. A helyi mezőgazdasági rendszerek sokkal inkább lehetővé teszik a környezetkímélő eljárások alkalmazását és a biológiai sokféleség megőrzését, mint a monokultúrás nagyüzemi termelés. A helyi ipari és energiatermelésben is több lehetőség van a környezetkímélő eljárásokra, a hulladékképződés csökkentésére és az újrahasznosítás megvalósítására. A helyi gazdaság - méreténél fogva - lényegesen kisebb környezeti terhelést jelent. Ha a termelés abban a közösségben történik, ahol az emberek élnek, a közlekedés és a szállítás költségei és káros környezeti hatásai csökkennek. A helyi gazdaság kiépítése az emberek szemléletét is jó irányban változtatja meg: megtanulják, hogy a Föld kizsákmányolása helyett együtt kell működni a természettel.
Az optimista könyv az értelmen kívül az emberek érzelmeire is hat. Segíteni kíván abban, hogy az ember és a természet érdekeit egyaránt szolgáló gazdasági rendszer jöjjön létre a Földön. A globális gazdaság okozta problémák felvázolása mellett modelleket és megvalósult példákat mutat be a helyi termelés és üzleti élet megszervezéséről.


Dr. Adorjánné Farkas Magdolna ismertetése

vissza Ismertetők

vissza Katalógus