502 E 32
Ehrlich, Paul R. - Ehrlich, Anne H.: Betrayal of Science and Reason. How Anti-environmental Rhetoric Threatens Our Future
A tudomány és józan ész elárulása. Miként fenyegeti jövőnket a környezetvédelem-ellenes retorika.
Washington, D.C. : Island Press, Covelo, CA : Shearwater Books, 1996. xiii, 335 p.
ISBN 1-55963-483-9

KIKNEK SZÓL
A természettudomány jövője, a környezeti problémák és a társadalmi kérdések iránt érdeklődő felnőtteknek.

TARTALOM
Már nemcsak az USA-ban, hanem Magyarországon is egyre alacsonyabb az emberek természettudományos műveltsége. Ezért hódít az áltudomány és a babona, és az emberek könnyen megnyerhetők az anti-környezetvédő mozgalmak számára. Leghamarabb azok között hódítanak, akik a környezetet veszélyeztető iparágban dolgoznak, s féltik a munkahelyüket. De a kényelmes többség is befolyásolható e mozgalmak által, melyek nem arra bíztatják az embereket, hogy adják fel a szokásaikat, változtassanak az életmódjukon, hagyják figyelmen kívül a fogyasztásra ösztönző reklámözönt, vagy vállaljanak kisebb-nagyobb áldozatokat a környezet megóvása érdekében.
Közülük az egyik a "wise-use" (bölcs felhasználás) mozgalom. Követői többek között azt hangoztatják, hogy a környezetvédők nem veszik észre a jó irányú változásokat a környezet állapotában, a népesség-robbanás nem okoz növekvő mértékű környezetrombolást, az éhezés csak ritkán előforduló helyi jelenség, a természeti erőforrások korlátlan mennyiségben a rendelkezésünkre állnak, a fajok kihalása nem valódi probléma, a savas eső és a globális felmelegedés következményei nem fenyegetik komolyan az emberiséget, az ózonréteg elvékonyodásáról szóló hírek kacsák. Ezért a környezeti problémák megszüntetése érdekében tett erőfeszítések fölöslegesek, sőt gazdasági szempontból kifejezetten károsak.
Az anti-tudomány könnyű és "fájdalommentes" megoldásokat kínál, ezért sokkal népszerűbbé válhat az emberek körében, mint a természettudományos megközelítés. Az anti-tudomány (áltudomány) is tudományos szakkifejezéseket használ és tudományos(nak látszó) érveket sorakoztat fel, így a hétköznapi ember sokszor nehezen különbözteti meg az igazi tudománytól. Az érvek közül csak azokat veszi figyelembe, amelyek alátámasztják elképzelését, ennélfogva általában a következtetései is tévesek. Természetesen a tudomány sem szolgál biztos megoldásokkal, ám komoly segítséget nyújt a valós stratégiák tervezésében.
A könyv bemutatja, hogy a természettudomány-ellenes szemlélet és az anti-környezetvédő mozgalmak terjedése milyen veszélyt jelenthet a környezet (és ezen keresztül a társadalom) számára. Segíti a nem-szakember érdeklődőt abban, hogy meg tudja különböztetni az igazi természettudományt az anti-tudománytól, és hogy meg tudja ítélni, mennyire komolyak az emberiségre és az egész földi élővilágra leselkedő környezeti veszélyek.

FEJEZETEK
1. Személyes sors
2. A "bölcs-felhasználás" mozgalom
3. A háttérbe szorított természettudomány
4. Jó hírek a környezet állapotának javulásáról
5. Tévhitek a népesség-növekedésről és az élelmiszerhelyzetről
6. Tévhitek a nem-élő természeti erőforrásokról
7. Biológiai sokféleség és a veszélyeztetett fajok
8. Tévhitek a légkörről és az éghajlatról
9. Tévhitek a mérgező anyagokról
10. Tévhitek a gazdaságról és a környezetről
11. Hibás következtetések
12. Hogyan támogathatja a jó természettudományos kutatás a jó politikát?
13. Egy bolygó, egy kísérlet

MAGYAR NYERSFORDÍTÁS
Nincs

Dr. Adorjánné Farkas Magdolna ismertetése

vissza Ismertetők

vissza Katalógus