659.3 C 12
Castells, Manuel: The Rise of the Network Society
A "hálózati társadalom" tündöklése
Malden, MA ; Oxford : Blackwell Publishers, 1998. xvii, 556 p.
ISBN 1-55786-617-1

KIKNEK SZÓL
A társadalomtudomány, a szociológia, a politológia és a humánökológia kutatóinak, tanároknak, egyetemi hallgatóknak.

TARTALOM
Az ipar, a közlekedés és információs technika robbanásszerű fejlődésével világunkat viharos gyorsasággal szövik be a legkülönbözőbb - termelési, kereskedelmi, terjesztő, információs, oktató, szórakoztató, környezetvédelmi, bűnöző stb. - hálózatok. Az információs paradigmaváltás során korunk társadalmainak működését elkerülhetetlenül e jelenség határozza meg. A hálózatokon alapuló társadalmi szerkezet dinamikus, nyílt rendszer, egyensúlyának veszélyeztetése nélkül képes megújulásra.
Társadalmi szerveződésünk kulcseleme az információ, szálait a hálózatok között áramló üzenetek alkotják. A globális gazdaságra a pillanatok alatt lezajló információáramlás jellemző, s ezek az áramok határozzák meg mind a termelést, mind a fogyasztást. A hálózatok alaktana egyúttal a hatalmi kapcsolatokat is kirajzolja. A hálózatok közötti összekötő kapcsok (például a politikai folyamatokat befolyásoló médiabirodalmak pénzforrásai) a hatalom privilegizált eszközei. A hálózat rendkívül alkalmas innovációs eszköz: lehetővé teszi a munka, a munkaerő és a vállalatok rugalmassá válását, a gazdaság egyre inkább decentralizálódhat. Ugyanígy alkalmas eszköze a vég nélküli leépítés és újraépítés kultúrájának, a folyton új értékeket kialakító államigazgatásnak, a tér és idő tényét szinte megsemmisíteni kívánó kapcsolatteremtési módoknak.
A szerző beszél az innovációk alkalmazásának felgyorsulásáról, és feltárja azokat a folyamatokat, melyek az információs hálózatokból kizárt területeket és személyeket a marginalizálódás veszélyével fenyegetik. Rámutat arra is, hogy a fejlett társadalmakban a gazdasági termelés majdnem teljes egészében a 25 és 40 év közötti szakképzett rétegre korlátozódik és nem egy gazdaság képes boldogulni a népesség egyharmada vagy több, mint egyharmada nélkül. Véleménye szerint e felgyorsuló trend eredménye nem tömeges munkanélküliség, hanem a munka és a munkaerő rugalmassá válása lesz. Vizsgálódását a technológiai változásoknak a médiakultúrára, a városi életre, a világpolitikára és az időérzékelésre gyakorolt hatásainak elemzésével zárja. A könyv "Az információ kora: gazdaság, társadalom és kultúra" c. háromkötetes sorozat első része.

MAGYAR FORDÍTÁS
2005-ben a Gondolat kiadásában megjelent magyarul.

Schmidt Sára ismertetése

vissza Ismertetők

vissza Katalógus