KIKNEK SZÓL
Főként földrajz, ökológia, közgazdaságtan, történelem vagy politikatudomány szakos egyetemi hallgatóknak.
TARTALOM
A könyv azt vizsgálja, hogy hogyan és miért változik a világ. Tanulmányai leginkább a geológiai, gazdasági, politikai és környezeti körülmények változásának okait és következményeit elemzik. Ebben markánsan eltér a szokványos földrajzkönyvektől, amelyek inkább az állandóságot és a változatlanságot feltételezik. A mai felgyorsult világban megszokottá válik, hogy a földrajzi, a vallási, a gazdasági és a politikai viszonyokat tükröző térképeket időről időre át kell rajzolni.
Egyszerre két ellentétes folyamat megy végbe a világban: a "kényelem és a küzdelem világa közötti szakadék" egyre nagyobb lesz, ugyanakkor - mivel a technika az egész Földre kiterjedő információáramlást tesz lehetővé - a világ globalizálódik is. A helyi kulturális hagyományokat kiszorítja a Föld minden országát elárasztó tömegkultúra, és kialakulóban van egy az egész világgazdaságot meghatározó, globális pénzügyi irányítás - a Világbank vezetésével. Soha nem látott méreteket öltött a migráció, amelynek oka az egyenlőtlen gazdasági fejlődés, az emberi népesség hatalmas növekedése, és sok esetben a környezeti tényezők romlása.
A helyi változások sokszor az egész világra hatással vannak, akár gazdasági, akár politikai, akár környezeti változásokról van szó. Az írások rávilágítanak a Föld különböző régiói közötti eltérésekre, ugyanakkor a köztük meglévő kölcsönhatásokat is feltárják, ezzel is példázva, hogy a Föld egységes egész.
FEJEZETEK
1. Földrajzi-gazdasági változások
2. Földrajzi-politikai változások
3. Földrajzi-társadalmi változások
4. Földrajzi-kulturális változások
5. Földrajzi-környezeti változások
6. Következtetések
MAGYAR NYERSFORDÍTÁS
Nincs