502 P 80
Goldstein, Eleanor C. (ed.): Pollution
Szennyezés

Boca Raton, FL : Social Issues Resources Series, Inc., [1988]. [182] p., ill.
ISBN 0-89777-106-0

KIKNEK SZÓL
Környezetvédelmi szöveggyűjtemény főként a 13-16 éves tanulók számára. Bárki haszonnal forgathatja.

TARTALOM
A SIRS sorozat fontos társadalmi témákról szóló cikkeket tartalmaz, témák szerint kötetekbe rendszerezve. A kiadvány - mely ebbe a sorozatba tartozik - ugyanarról a témáról különböző mélységű és sok esetben eltérő álláspontokat tükröző tanulmányokat közöl. A kötet szerkesztői azt javasolják, hogy a tanulók a tanulmányokat önállóan dolgozzák fel. Ezt kövesse megbeszélés és vita. A tanulmányok végén a témával kapcsolatos további cikklistát találunk.

IDŐIGÉNY
Tanulmányonként 3-4 óra.

FEJEZETEK
Bevezetés; Tartalomjegyzék ; Tárgymutató; Útmutató a használathoz; Feladatlap minták; Tanulmányok

MAGYAR NYERSFORDÍTÁS
A Föld űrhajó, A környezetszennyezés komplex probléma, Az éghajlat és az "emberi vulkán", Élettér - ahol az emberek megtelepedtek, Világóceán - világcsatorna, Veszély a munkahelyen, Gazdasági fejlődés vagy környezet, Ólom - helyes és helytelen használata, Alacsony szintű sugárzás: a láthatatlan szennyező, Űrszemét c. fejezetek
[Rich Text formában - tömörítve - is letölthető!]


dr. Adorjánné Farkas Magdolna ismertetése



Részletes ismertetés a könyvről (megjelent az Iskolakultúra 1996. 2. számában)


CIKKGYŰJTEMÉNY A KÖRNYEZETSZENNYEZÉSRŐL


Bevezetés

Örvendetes, hogy Magyarországon is egyre inkább felfigyelnek a környezeti gondokra. A NAT-ban is tükröződik ez a szemléletváltozás, az általános fejlesztési követelmények között olvashatjuk: Értsék meg (a tanulók), hogy a természet egységes egész, a Föld egységes rendszer, melyben az ember természeti és társadalmi lényként benne él. A földi rendszer működését károsan befolyásoló társadalmi és egyéni cselekedetek visszahatnak életére, végső soron saját létét veszélyeztetve." Az iskolai környezeti nevelést is segíti, hogy Magyarországon is egyre több környezetvédelemmel foglalkozó tankönyv, könyv és folyóirat válik hozzáférhetővé. Ezeknek egy része külföldi kiadvány, illetve annak magyar adaptációja vagy fordítása. Bár a mi problémáink és lehetőségeink sok esetben eltérnek a másokéitól, mégis sokat tanulhatunk azoknak az országoknak a jó megoldásaiból (sőt tévedéseiből is), amelyek a környezeti nevelésben előttünk járnak.

A SIRS Digest kiadványok

Például Észak-Amerikában a felnőttek szemléletének átformálását és az iskolai nevelést számos állami és alapítványi kezdeményezés segíti. Ezek közül az egyik a SIRS Digest Pollution címet viselő kiadvány, amely egy 1972-ben indított program része. A SIRS betűszót a program angol címének (amelynek jelentése: társadalmi kérdésekkel foglalkozó tanulmányok gyűjteménye) kezdőbetűiből rakták össze. Ezen projekt keretében több tucatnyi kiadvány jelent meg, amelyek fontos társadalmi témákról szóló cikkek gyűjteményei, témák szerint kötetekbe rendszerezve. A környezetvédelem is olyan kérdéskör, amely nemcsak a természettudományos szakemberekre tartozik, hanem mindannyiunk ügye, ezért a SIRS Digest sorozat szerkesztői több kötetet is szenteltek ennek a témakörnek.

A SIRS Digest Pollution cikkgyűjtemény

A szerkesztők a cikkgyűjteményt könyvtári és iskolai használatra készítették. Törekedtek arra, hogy a kiadvány számára írt cikkek a környezetvédelem számos témakörét korszerűen és sokrétűen mutassák be. Ugyanarról a témáról különböző mélységű és sok esetben eltérő álláspontokat tükröző tanulmányokat közölnek. A 4 oldal terjedelmű tanulmányok könnyen érthetőek és olvasmányosak, ezzel lehetővé teszik azt, hogy a nem szakemberek is ismereteket szerezhessenek egy adott témában. A SIRS Digest Pollution különböző korú és igényű olvasók számára tartalmaz fontos tudásanyagot.

Ajánlás a magyarországi felhasználásra

Magyarországon a SIRS Digest Pollution cikkgyűjteményt az angolul tudó és a környezetvédelem iránt érdeklődő tanárok eredményesen használhatják a tudásuk gyarapítására. A kiadvány az angol órákon is jó segédanyag lehet a nyelvet már jól tudó diákok számára, kb. 13 éves kortól. A cikkek egy része magyar fordításban is elérhető, ezért ezek feldolgozása minden környezetvédelem iránt érdeklődő tanár és diák számára lehetséges.

Az iskolai felhasználásnál a kötet szerkesztői azt javasolják, hogy a tanulmányokat a tanulók először önállóan dolgozzák fel. Ezt kövesse a tanulócsoportban megbeszélés és vita a különböző álláspontokat tükröző cikkek alapján. Mivel minden tanuló megkapja a saját személyre szóló feladatát, így a nehezebben tanuló vagy bátortalanabb diákok is szóhoz jutnak a megbeszélés során. A tanár szerepe az, hogy megtalálja minden tanuló számára a megfelelő cikket, segítse a tanulók önálló munkáját és az ezt követő megbeszélést és vitát a tanulók között. Ha a javasolt módszerrel dolgozzuk fel az iskolában a cikkeket, a diákoknak nemcsak a tudása gyarapszik, hanem fejlődik a vitakészségük is.

A cikkgyűjtemény témái

Bevezetésként érdemes Adlai Stevenson aggódó de egyben bizakodó szavait idézni:
"Együtt utazunk, utasok egy kis űrhajón: a könnyen sebezhető levegő- és talaj-készletektől függünk; ezek megóvása biztosítja létezésünket; csakis akkor menekülhetünk meg a megsemmisüléstől, ha óvjuk, munkálkodunk érte és ... szeretjük törékeny űrhajónkat."

Az írások egy része arra figyelmeztet minket, hogy a földi élet fennmaradása érdekében meg kell változtatnunk a környezetünkhöz való viszonyunkat: ne akarjuk leigázni és kizsákmányolni a természetet, hanem próbáljunk meg harmonikus viszonyban élni vele. Végre rá kell jönnünk arra, hogy a Föld nyersanyagkészletei nem kimeríthetetlenek, mint ahogy azt eddig helytelenül hittük. Ugyanakkor a környezetünk nem szennyezhető büntetlenül. Az ember által a levegőbe, a természetes vizekbe és a közvetlenül a talajba bocsátott szennyeződések hozzáadódnak a természetes szennyeződésekhez (pl. a vulkánok által kibocsátott anyagokhoz). A bioszféra kényes és bonyolult egyensúlyi állapotát a szennyező anyagok megzavarhatják és ez tragikus következményekkel járhat a földi életre. Az emberiség komoly gondja a túlszaporodás. Bár már az ősember is szennyezte a lakóhelyét, ez mégsem jelentett globális veszélyt az akkor élő emberek csekély száma miatt.

A tanulmányokból sok esetben az is kiderül, hogy egy-egy környezeti probléma megítélésénél eltér a szakemberek véleménye. Erre jó példa az éghajlat megváltozásának előrejelzése. Nehéz megjósolni, hogy a Föld éghajlata a közeli és a távoli jövőben milyen irányban változik. Az egyik tanulmány mind az átlaghőmérséklet csökkenésének, mind a növekedésének a lehetőségét felveti. Az üvegházhatás teszi lehetővé, hogy a Földön élet virágozzék. A megfelelő mértékű üvegházhatást a légkört alkotó, kényes egyensúlyban lévő gázok biztosítják. Az ember ezt az egyensúlyt számtalan módszerrel megbontja. A növekvő szén-dioxid kibocsátás az üvegházhatás növekedését és ezáltal az átlaghőmérséklet emelkedését vonja maga után. Azt is figyelembe kell azonban vennünk, hogy a növekvő számú emberiség egyre nagyobb mennyiségű szemcse állapotú szennyeződést juttat fel a légkörbe. Az anyagszemcsék a napsugárzás egy részét elnyelik, és ez a Föld lehűlését okozhatja. A kétféle hatás arányától függ a végeredmény, vagyis az éghajlat alakulása.

A különböző anyagok (szén, nitrogén, víz stb.) körforgása a természetben biztosítja az élőlények tápanyagszükségleteit. Az egyik tanulmány szerzője írja: "Az esővíz, amely a háztetődre hullik, ugyanaz a víz, amely 70millió évvel ezelőtt a dinoszauruszokra esett." A víz az élet alapja a Földön, ezért nagy gondot jelent, hogy ma már alig találhatunk a Földön olyan természetes vizet, amely ne lenne szennyezett. Az emberiség a Világóceánt is "Világcsatorna"-ként kezeli, mintha az olyan határtalanul nagy lenne, hogy akármennyi szennyező anyagot el tudna nyelni. A híres francia mélytengeri kutató, Jacques Cousteau tragikusan látja a helyzetet; 30 év búvárkodásai után mondta: "Bárhol merülök is le, mindenütt látom az óceán lassú haldoklását. Az utóbbi 20 évben az óceánban az élet 40 százalékkal csökkent. Ha ez így folytatódik tovább, azt jósolom, hogy az ember legfeljebb 50 évig képes még élni ezen a bolygón."

A különböző célokra mesterségesen előállított vegyületek (pl. a DDT) a környezetbe jutva káros hatást fejthetnek ki. Számos hasznos kémiai elem veszélyt is jelenthet a környezetre: például sok kutató úgy véli, hogy a Római Birodalom hanyatlásához a rómaiak ólommérgezése is jelentősen hozzájárult. Ma is jelen van az ólom a környezetünkben: többek között egyes festékek alkotórésze és benzinadalékanyag.

A szennyeződések között igen alattomosak azok, amelyek környezeti hatása nem jelentkezik azonnal, csak évek vagy évtizedek múlva. A késleltetett hatásra jellemző példa a CFC gázok (halogénezett szénvegyületek) környezeti hatása. Évtizedekig azt hitték a szakemberek, hogy ezek a gázok teljesen ártalmatlanok a környezetre és ezért nagy mennyiséget használt fel belőlük az ipar. Kiderült azonban, hogy a CFC gázok észrevétlenül feljutnak a felső légrétegekbe és ott károsítják az ózonréteget, amely megvédi a Földet az ártalmas ibolyántúli sugárzás nagy részétől. A CFC gázok ózonromboló hatása azonban néhány évtizedig felismeretlen maradt.

Az emberek egészségét a munkahelyi ártalmak is veszélyeztetik: a bányászokat a por és a radioaktív sugárzás, a mezőgazdaságban dolgozókat a növényvédő szerek, az építőiparban dolgozókat az azbeszt, a hivatalnokokat a számítógéphez kapcsolt képernyő káros sugárzása, a vegyi üzemekben dolgozókat pedig a vegyszerek hatása (elgondolkoztató adat, hogy a jelenleg használatban lévő 55ezer féle vegyszernek csupán a 13százalékánál vizsgálták meg alaposan a környezeti hatást).

Egy kicsit bepillantást nyerhetünk az amerikai munkaegészségügyi törvények világába is. Például törvény írja elő, hogy fenn kell tartani egy olyan ingyenesen hívható telefonvonalat, amelyen bármelyik munkás felvilágosítást kaphat bármely vegyszer veszélyeiről. Az is világossá válik azonban a cikkek alapján, hogy az Egyesült Államokban sem olyan egyszerű a törvényeknek érvényt szerezni, különösen egy-egy nagyhatalmú, gazdag világcéggel szemben. A Nobel díjas biológus, George Wald jegyezte meg, hogy "Ez olyan mint egy nagy háború. Azonban a sérültek nem harcoltak, csupán a megélhetéshez szükséges pénzt akarták előteremteni."

Nemcsak a munkahelyeken folyik a küzdelem a szennyezés ellen, az emberekért és a környezetért. A tanulmányok sok esetben írnak arról a harcról is, amit az USA-ban az egyes közösségek, környezetvédők, vagy civil szervezetek vívtak annak érdekében, hogy egy-egy helyi környezeti probléma megoldást nyerjen. A kiadvány nemcsak tudásanyagot ad, hanem pozitív példákon keresztül azt is sugallja, hogy kell és lehet tenni a környezetszennyezés ellen.

Szó esik arról a fontos kérdésről is, hogy fenntartható-e a gazdasági növekedés a környezet károsítása és az emberek egészségének veszélyeztetése nélkül. Eddig nem sokszor sikerült erre "igen"-nel válaszolni. Így sok helyen ez a probléma két táborra osztja a helyi közösségeket: a környezetvédők sok esetben a legszívesebben teljesen érintetlenül hagynák a természeti környezetet. A másik táborba tartozók viszont a vállalati nyereség illetve a biztos megélhetést nyújtó munkahelyek érdekében szemet hunynak a környezet károsodása sőt még a saját egészségük veszélyeztetése előtt is.

Összegzés

A SIRS Digest Pollution cikkgyűjtemény tehát sokrétű tudásanyagot közvetít, és a szerzők által ajánlott feldolgozási módszer segítségével fejleszti a tanulók vitakészségét is. A téma iránt érdeklődő tanár, esetleg tanítványainak közreműködésével, a kiadvány mintájára elkészítheti saját környezetvédelmi cikkgyűjteményét is.

Lényeges gyakorlati kérdés, hogy hol lelhető fel ez a kiadvány. Óbudán a Miklós tér 1. szám alatt, a Kulturális Innovációs Alapítvány Könyvtárában más, szintén környezetvédelemmel foglalkozó, főként idegennyelvű könyvek társaságában lehet megtalálni a SIRS Digest Pollution cikkgyűjteményt. Azonban azok a tanárok se búsuljanak, akik nem értenek elég jól angolul, németül, vagy finnül, ugyanis e kiadványok egy részének magyar fordítását is megtalálhatják ugyanitt.


Az ismertetést készítette: dr. Adorjánné Farkas Magdolna


visszaIsmertetők

vissza Katalógus