502.4 P 73
Burks, David Clarke (ed.): Place of the Wild. A Wildlands Anthology
A vadon helye

Washington, D.C. ; Covelo, CA : Island Press, 1994. - 340 p., ill.
ISBN 1-55963-341-7

KIKNEK SZÓL
A környezeti etika és filozófia iránt érdeklődőknek; különböző mélységekben.

TARTALOM
A könyv olyan írások gyűjteménye, melyek a vadon ("érintetlen természet") témájához kapcsolódnak. Különböző indíttatású, szemléletű írások a hangulatos, néhány elgondolkoztató kérdést felvető elbeszéléstől a mély filozófiai eszmefuttatásig.

Fordításra (legalább kivonatosan) érdemes tanulmányok:
- D.C.Burks bevezetője: A vadon körvonalai. Miért szükséges átértékelnünk a vadonhoz fűződő viszonyunkat?
- Stephanie Mills: A vad és a megszelidített. Rendkívül gondolatgazdag tanulmány. Néhány ezekből: Miért járatódott le az "ökológia? Amit természeti katasztrófának nevezünk, az tulajdonképpen nem más, mint az emberi túlélési programok csődje bolygónk állandóan változó viszonyai közt. A Vadon rejti a választ mindazokra a kérdésekre, melyeket még fel se tudunk tenni. A Vadon a Világ megóvása: ezért beszélünk róla. Génmanipuláció. Mi lenne itt, ha mi nem lennénk?

További érdekesebb írások:
- Alan Drengson: A vadon elgondolkozó áramlása. Elgondolkoztató szépirodalom.
- Max Oelschlager: A vadon, mint egy mélyökológiai etika alapja. A "vadon" fogalom hat különböző megközelítése.
- Pa ul Faultisch: Kulturált vadak és a vadon határai. Természetvédelem és ősi kultúrák konfliktusa. Öko-kolonializmus.
- Margaret Hays-Young: Látni, ami nincs (már) ott. Egyszerűnek tűnő, de elgondolkoztató kérdések találó kifejtése: Mi a normális? Hogyan tegyük fel a megfelelő kérdést? Kelet kontra Nyugat: ki pusztította el a Vadont? Ki mit vesz el?
- Cristopher Manes: A csend természetrajza. A Természethez való viszonyunk története: hallgatjuk - értelmezzük - kérdezzük - beszélgetünk vele: a kör bezárul?

MAGYAR NYERSFORDÍTÁS
Nincs

Ortmann-né Ajkai Adrienne ismertetése





D. C. Burks: A Vadon helye
(néhány gondolat)


Kínos felismerés, hogy ha nem sikerül a vadont fenntartani, nemcsak a természet világát veszítjük el, de az emberi szellem bölcsőjét is. (D. C. Burks)

Az élet hálóját nem az ember szőtte - ő is csak egyetlen szál benne. ("Seattle törzsfőnök")

Minden figyelmet érdemlő tudós költő is kell, hogy legyen: képesnek kell lennie arra, hogy átadja másoknak azt a szeretetet és csodálatot, amit munkája tárgya iránt érez (Edward Abbey) - ez a "figyelmet érdemlő pedagógus" definíciója is lehetne! (a szemleíró)

Nem lehetünk szabadok saját fajunk korlátain belül. Az életet és a halált és azok célját nem érthetjük meg pusztán emberi fogalmakkal.... Találkozni a természet vad titokzatosságával olyan, mintha Isten szemébe néznénk... A Természet nélkül nem ismerhetjük meg a jót, az igazat, a szépet - a helyeset. (S. Mills)

A csernobili katasztrófa megmutatta, hogy ma már Földünk teljes egésze az ipari technológia erőszakának veszélyzónája. (A. Drengson)

Számos bizonyítéka van annak, hogy pillanatnyilag nem tudjuk, hogyan kellene kezelni a Földet. Vagy ha tudjuk is, kollektíven nem vagyunk képesek ezt megvalósítani. (M. Oelschlager)

Javítani szeretnél a világon?
Nem hiszem, hogy sikerül.

A világ szent.
Nem lehet rajta javítani.
Ha babrálod, elrontod.
Ha tárgyként kezeled, elveszted.


(Lao Ce - Heidegger - Abbey)

A kultúrát nem a műanyag és a profit teremti, hanem a művészet és a hit. (M. H. Young)

Nagy baj, hogy az emberek elszakadtak a vadontól. A megoldás: vissza kell vinni őket a természetbe. Létfontosságú, hogy megérintse szívüket, hogy újra felfedezhessék mély kötődésüket az őket tápláló földhöz, felébredjen bennük a szeretet és tisztelet az élet többi formája iránt. Nem véletlen, hogy sok ősi társadalomban a beavatási szertartás része volt a vadonban egyedül eltöltött idő. Itt az ember megtalálhatta saját mélyebb énjét - mint az élő táj részét. Ha elpusztítjuk a vadont, többé nem lesz lehetőség erre a rátalálásra. (D. Johns)


vissza Ismertetők

vissza Katalógus