502[170] P 57
Erdmann, Karl-Heinz (ed.): Perspektiven menschlichen Handelns. Umwelt und Ethik
Az emberi cselekvés távlatai. Környezet és etika

Berlin [etc.] : Springer, 1993. - XVIII, 197 p.
ISBN 3-540-56510-8

KIKNEK SZÓL
Természet és ember kapcsolata filozófiai és etikai problémái iránt komolyan érdeklődőknek.

TARTALOM
A könyv tanulmányokat és három UNESCO-dokumentumot foglal magába. Nagy részük a környezeti válsághoz kapcsolódó etikai kérdéseket feszeget, foglalkozik az elvek konkrét politikai és jogi gyakorlatba való átültetésével. Találkozhatunk morálteológiai, szociológiai, pszichológiai és nevelésbeli írásokkal is, melyek az ökológiát saját szakterületük felől közelítik meg. A filozofikus írások a felelősség mellett kitérnek az állatokkal, a művirágokkal és az ökofeminiznussal foglalkozó kérdésekre.

FEJEZETEK
- Otto Fränzle: Környezet-értékelés és etika (az ökotoxikológia példáján bemutatva)
- Hans Michael Baumgartner: Egy ökológiai etika problémái (A mai etika aktuális problémái; Az ökológiai etika áttekintése; Az etikai elvek konkrét politikai és jogi gyakorlatban való átültetésének problémái; Túlnépesedés és klímaváltozás: dilemma?; Egy filozófiai etika jelentősége)
- Magda Staudinger: Partnerünk a Természet ("Az ember egyre nagyobb hatalomra tett szert a természet felett- ezzel párhuzamosan egyre növekszik felelőssége is. Ma - az atomenergia és a géntechnológia birtokában - ez a felelősség 100 százalékos.")
- Josefine Heinz: Az "Ember és Bioszféra" (MAB) program etikai vonatkozásai ("A lelkiismeretlen tudomány tönkreteszi a lelket." "Napjainkban az ember már szinte mindent megtehet, amit akar, de már régen nem tudja, mit is kéne akarnia. Ezért tudni akarja, mit kellene tennie. A fenti kérdésre ezernyi válasz adható. A MAB-program keretében is számos konkrét javaslat került kidolgozásra, illetve kipróbálásra." Egy kiemelkedő fontosságú javaslat: "Segíteni kell, hogy az ember a természettel egységben találja meg személyes kibontakozását, és fokozódjon a természettel szembeni felelősségérzete.")
- Günther Bien: Filozófiai megjegyzések az ökológia problémakörével kapcsolatban (Ember és állat joga az élethez; Az ökológiával kapcsolatos filozófiai kérdésfeltevés specifikumai; Az ember kitüntetett helyzetének problémái; Ember és természet viszonyának lehetséges felfogásai; Bacon és Descartes a felelős napjaink ökológiai katasztrófájáért?; Az ember a természet tulajdonosa vagy gazdája?; Az ökológiai kötelezettségek értelmi és logikai alapjai; Miért nem szabad az állatokat kínozni? Miért ne szeressük a művirágot?)
- Martin Rock: Az ökológia antropológiai és etikai vonatkozásai (Fogalmi tisztázás; Antropológia: Ember és természet kapcsolata; Esztétika: a természet szépsége mint védelmének egyik indoka; Környezetvédelmi etika)
- Gerhard Höver: Szükségszerűség és felelősség a környezetvédelemben. Morálteológiai megfontolások.
- Martin Honecker: Uralom a természet felett és a teremtett világ megőrzése (A bibliai teremtéstörténet; Kereszténység és a teremtett világ megőrzése; Az ember mint élőlény és viszonya a többi élőlényhez; Az emberi felelősség alapjai és határai; Körülmények és felelősség; Összefoglaló tézisek)
- Wolfgang Höhne: Teremtés-hit, teremtés-felelősség. Egy teremtésközpontú etika körvonalai. (A keresztény teremtés-elméletet ért támadások; Albert Schweitzer etikája; Egy ökológia etika felé)
- Hans G.Kastenholz: Egy tudományos emberkép fontossága a környezetért felelős cselekvés előmozdítása szempontjából. (Milyen ember lenne képes napjaink problémáinak megoldására? Emberkép, emberi természet: eredendő szociabilitás, a tanulás és nevelés biológiai alapjai, az ember mint kultúrlény; Perspektívák)
- Cordula Grunow-Erdmann, Karl-Heinz Erdmann: Pozitív értékek jelentősége: a környezeti krízis feloldásának pedagógiai és pszichológiai alapjai. (Az érték fogalma; Humán tudományos alapok; A nevelés szerepe a környezeti problémák megoldásában; Pozitív értékek és közvetítésük: a tanulás öröme, az együttműködésre való készség, törekvés a konfliktusok erőszakmentes rendezésére)
- Edeltraut Haltner-Mylaeus és Thomas Mylaeus: A környezeti nevelés általános pszichológiai alapjai: A környezettel szembeni helyes viselkedésre nevelés előfeltétele az emberbaráti szeretetre való nevelés. (A környezeti válság a pszichológia szemszögéből; Létezik-e értékmentes pszichológia? Gyermek és környezet: pszichológiai alapok; Az empirikus pszichológia eredményei.
- Gudrun Kammasch: Férfi és nő viszonya. Adalékok egy felelősségközpontú etika megfogalmazásához. (Ember és természet harmonikus kapcsolata; A nőkkel szembeni előítéletek történelmi gyökerei; Áttörés a felvilágosodás óta eltelt rövid időben; Nevelési kísérletek; 20. sz. vitás témái: természet vagy kultúra? 80-as évek: ökofeminizmus és a racionalitás kritikája)
UNESCO-dokumentumok:
- Az erőszak nem természeti törvény. Sevillai Nyilatkozat (1986)
- Az ember belső békéje. Yamoussoukroi Nyilatkozat (1989)
- Federico Mayor: "Az ember belső békéje" kongresszus (Yamoussoukro/Elefántcsontpart 1989.07.01.) záróbeszéde

MAGYAR NYERSFORDÍTÁS
Nincs

Ortmann-né Ajkai Adrienne ismertetése

vissza Ismertetők

vissza Katalógus