502 N 81
Norberg-Hodge, Helena: Ancient Futures. Learning from Ladakh
Ősrégi jövendők. Ladakh tanulsága

San Francisco, CA : Sierra Club Books, 1991. xviii, 204 p., ill.
ISBN 0-87156-559-5

KIKNEK SZÓL
Minden érdeklődőnek.

TARTALOM
A Himalája nyugati részén elterülő, kietlen tájú, zord klímájú Ladakh, vagy "Kis Tibet" több mint ezer éve ad otthont egy virágzó kultúrának. A környezet bensőséges ismeretével párosuló takarékosság és az együttműködés hagyományai nem csupán arra tették képessé a ladakhiakat, hogy túléljenek, hanem arra is, hogy prosperáljanak. Mindenkinek volt elegendő élelme, a közösségek erősek voltak, a nők magas státuszt élveztek. Ezután jött a "fejlődés". Ma a modern szektorban megtalálható a környezetszennyezés, a megosztottság, az infláció, a munkanélküliség, az intolerancia és a nyereségvágy. Az évszázadokra visszanyúló ökológiai egyensúlyt és társadalmi harmóniát a nyugati fogyasztói életmód fenyegeti. A szerző szenvedélyesen vitatkozva beszél a fejlődés fogalmáról, kutatja az ipari társadalom betegségének okait. Ladakh történetét inspiráló forrásként kínálja saját jövőnk táplálására. A hat nyelven beszélő nyelvész szerzőnő 1978-ban alapította meg a Ladakh Project-et, azzal a céllal, hogy eszközöket biztosítson Ladakh népének ahhoz, hogy felkészültebben tájékozódva válasszanak jövőt maguknak. Az ő erőfeszítései nyomán alakult meg a helyi Ladakhi Környezetvédelmi Fejlesztési Csoport, akikkel együtt 1986-ban alternatív Nobel-díjat nyert (Right Livelihood Award).

FEJEZETEK
- Első rész: Tradíció. 1. "Kis Tibet". 2. Együttélés a földdel. 3. Orvosok és sámánok. 4.Együtt kell élnünk. 5. Egy koreografálatlan tánc. 6. Buddhizmus - egy életmód. 7. Joie de vivre.
- Második rész: Változás. 8. A nyugat eljövetele. 9. Emberek a Marsról. 10. A világot a pénz mozgatja. 11. A lámától a mérnökig. 12. A nyugati út tanulása. 13. A centrum vonzása. 14. Egy megosztott nép.
- Harmadik rész: Előre tekintve. 15. Semmi sem fekete, semmi sem fehér. 16. A fejlődés-beugratósdi. 17. Ellen-fejlődés. 18. A Ladakh Project.

MAGYAR NYERSFORDÍTÁS
Nem készült, de Ladakhról "Ősrégi jövendők" címmel részletes beszámoló található az Ökotáj 10. számának 66-71. oldalán.


Schmidt Sára ismertetése

vissza Ismertetők

vissza Katalógus