301 E 39
Elgin, Duane: Voluntary Simplicity. Toward a Way of Life That is Outwardly Simple, Inwardliy Rich
Önként vállalt egyszerűség. Egy kívül egyszerű, belül gazdag élet felé.

New York, NY : Quill, 1993. 240 p.
ISBN 0-688-12119-5

KIKNEK SZÓL
Felnőtteknek.

TARTALOM
Olyan tudatosan vállalt életmód filozófiája, melyet kifelé egyszerűség, befelé gazdagság jellemez. Nem feltétlenül a szegénységben, a vidéki életben, semmiképp a szépség elutasításában megnyilvánuló egyszerűségről, hanem belső egyensúly kialakításának szükségességéről beszél, aminek eredményeképp ökologikus élet és az egyén valódi növekedése kezdődhet el. Az ökológiai tudatosság fejlesztésével együtt jár az élet anyagi oldalának leegyszerűsítése és nem-anyagi oldalának gazdagodása. A szerző szerint nem annyira politikai intézkedésekre van szükség a föld ökológiai egyensúlyának megőrzéséhez, hanem inkább arra, hogy az egyének tudatossága, mindennapi életükhöz való viszonyulása minőségileg megváltozzon.

FEJEZETEK

VÁLTOZÓ KORBAN ÉLVE
1. rész: Az önként vállalt egyszerűség és az új globális kihívás; Az ökologikus életmód közös tényezői; Önmagunk fenntartása és önmagunk meghaladása; A szükség nyomása és a lehetőség húzóereje; Az egyszerűség történeti gyökerei: keresztény, keleti, korai görög, puritán, kvéker, transzcendentalista nézetek; Felelősség a változásért
2. rész: Egyszerű életet élő emberek; Kinek mit jelent az önként vállalt egyszerűség?; Miért választják az emberek az egyszerűséget?; A belső növekedésről; A kapcsolatok fontossága; Egyszerűség és közösség; Az együttérzés politikusai; A feminin perspektíva hozzájárulása az egyszerűség filozófiájához; Az önként vállalt egyszerűség és a kenyérkereset; Elégedettség és elégedetlenség.

AZ EGYSZERŰSÉG FILOZÓFIÁJA
3. rész: Az élet fogadása; Otthonunk, az univerzum; A halál, mint szövetség.
4. rész: Önkéntesebben élni; Automatikus működéseink; Tudatosabb élet; A beépült és az ön-visszatükröző tudatosság; A tudatosabb élet nyomán kifejlődő minőségek; Az emberi természet természete.
5. rész: Egyszerűbb élet; Az egyszerűség természete; Egyszerűség és fogyasztás; Egyszerűség és az emberek közötti kommunikáció; Önként vállalt egyszerűség, mint integrált életút.

EGYSZERŰSÉG ÉS TÁRSADALMI MEGÚJULÁS
6. rész: Változásban levő társadalmak; Hol tartunk most; A civilizációs átalakulás sebessége; Az összehangolás és átalakulás kihívása; A civilizációs összeomlás három lehetséges kimenetele; A változás globális dimenziói; Jövőnk választása.
7. rész: Civilizációs revitalizáció; A revitalizálódó civilizációt támogató anyagi változások; A fogyasztói lét kulturális hipnózisának áttörése; Tudatos demokrácia; Globális összehangolás; Egy fenntartható jövő látomása.

MAGYAR NYERSFORDÍTÁS
Részlet "Az ökologikus életmód közös tényezői" c. fejezetből és az "Önként vállalt módon élni" c. fejezetből.
[Rich Text formátumú, tömörített változatban letölthető.]


Schmidt Sára ismertetése (Ökotáj. 14/15. sz. 1997. 157. p.)

vissza Ismertetők

vissza Katalógus